ŽIVĚ Z ODTAJNĚNÉHO MÍSTA: Cesta okolo Česka vás zavedla na borůvkobraní v Borovanech

9. červenec 2022

Prvním přímým přenosem Cesty okolo Česka jsme vás zavedli do Jihočeského kraje, do města, které svého času vlastnil rod Vítkovců a později i Rožmberků, a kde to voní borůvkami.

Borovany mají více než 4000 obyvatel. Najdete tu bývalý augustiniánský klášter a na náměstí sochu Jana Žižky z Trocnova. Městem protéká řeka Stropnice a pravidelně se tu koná akce zvaná Borůvkobraní. Přesně to byly indicie, které jsme vám každý všední den v letním projektu Cesta okolo Česka ve vysílání v 9:45 napovídali.

Slavnosti probíhaly v areálu kláštera a Pavel Kudrna si k mikrofonu pozval starostu Borovan Petra Jenknera, vedoucí úseku kultury a knihoven Magdalenu Hluštíkovou, zahradníka Pavla Chloubu, který v Borovanech vytvořil borůvkovou zahradu, a Petra Stupku, který prozradil, jaká jídla z borůvek můžete  vykouzlit. Poslechněte si v záznamu pořadu.

autoři: Pavel Kudrna , djo
Spustit audio

O soutěži

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová