Zvlnění dlažby má většinou na svědomí nekvalitní podklad

21. květen 2020

Rovná dlažba se mnohdy a zejména po zimě může změnit ve zvlněnou plochu nebezpečnou pro jízdu i chůzi. Na vině je většinou špatný podklad. Opravit si ji však můžeme i sami.

Podklad pod dlažbou má zejména u kol přenést hmotnost vozu, který se po ní pohybuje, na terén. Neméně důležitý však je i odvod vody z prostoru pod dlážděním. Právě voda, která vlivem nízkých teplot namrzá a zvětšuje svůj objem, je spolu s nekvalitním podkladem nejčastějším důvodem zvlnění dlažby.

Jak tedy tuto vadu opravit? Nezbývá než dlažbu rozebrat. U zámkových dlažeb není vyloučeno, že budeme muset některou dlaždici rozbít, abychom byli schopni celou strukturu vyjmout a podklad opravit.

Na podklad používáme zásadně čistý štěrk. Spodní vrstva je ideální z hrubého makadamu, čím blíže k dlažbě, tím více se zrno štěrku zmenšuje. Samotná dlažba se klade do štěrku zrnitosti 4-8 mm. Důležité je štěrkové vrstvy před kladením zhutnit. Po položení dlažby ji prosypeme zásypovým pískem a důkladně zameteme.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.