Abychom žili udržitelně, měli bychom si koupit tři textilní výrobky za rok, říká módní návrhářka Barbora Zuberová

18. červen 2024

Barbora Zuberová je stylistkou, módní návrhářkou, pedagožkou, autorkou řady workshopů a také zastánkyně udržitelné módy. „Je důležité vytvořit si šatník třeba ze dvanácti kusů, se kterými si vystačíme na celou sezonu,“ zmiňuje.

„Ekonomické ukazatele nám říkají, že abychom žili opravdu udržitelně, měli bychom si za rok koupit tři textilní výrobky za rok,“ uvádí Zuberová.

Jedním dechem ale dodává: „Zdánlivě je to velmi málo. Když například startuju povolání v bance nebo jako učitel, musím si vzhledem ke své společenské situaci vytvořit nový šatník. To nám tři kusy určitě stačit nebudou,“ zmiňuje.

Lidé ale umí vyjít jen s několika kusy oblečení, aniž by chodili každý den v jednom a tom samém. „Známe to velmi dobře z cest, když jedeme na dovolenou. Poskládáme šatník tak, aby se dal kombinovat a zároveň nebyl těžký kufr. Tento způsob třídění je nám velmi blízký, akorát ho neuplatňujeme v běžném životě,“ uvádí příklad Zuberová.

Nejprve přemýšlej a pak nakupuj

Takové motto se snaží Barbora Zuberová vštípit příchozím do svých workshopů. Spousta lidí má totiž doma plné skříně kousků takzvané rychlé módy z obchodních řetězců nebo e-shopů, které si po nákupu párkrát obléknou a brzy vyhodí. Zuberová nabádá k pravému opaku, vyznává takzvanou pomalou módu. Ta sází na kvalitní střih, materiál a zpracování. A oblečeme je i po mnoha letech.

Na dovolenou si poskládáme šatník tak, aby se dal kombinovat a kufr nebyl těžký. Tento způsob třídění je nám velmi blízký.
Barbora Zuberová

Podmínkou vkusného oblékání totiž není podle názoru módních návrhářů a stylistů přecpaný šatník. Jako základ úplně stačí dvoje dobře padnoucí džíny, bílá košile a top a na léto volné šaty. Totéž platí o doplňcích. To, co nosíme nejčastěji, má být nejvyšší kvality. Stačí jedna kožená kabelka a kvalitní boty.

Jaké funkce vlastně oděv má? Jakou informaci o sobě světu vysíláme svým oděvem? Co je to somatická a barevná typologie a proč je důležitá při výběru oblečení? Jak poznám kvalitu a také to, co mi sluší? 

Poslechněte si Dobrou radu se stylistkou a módní návrhářkou Barborou Zuberovou.

Pořad Dobrá rada můžete ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc poslouchat a ptát se hostů nově každé úterý od 10:04.

Spustit audio

Související