Adina Mandlová: Dneska už se tomu směju. Osmidílná četba ze vzpomínek slavné české filmové herečky

10. leden 2024

Osmidílná četba ze vzpomínek české herečky. Mandlová na svoje zlatá léta u filmu i ta pozdější v anglickém exilu vzpomíná se zábavnou sebeironií, otevřeně a smířeně.

Čte: Simona Peková
Připravil: Jakub Vítek
Zvuk: Milan Plodek
Režie: Jakub Vítek
Natočeno: V roce 2008

Autobiografie Adiny Mandlové je vzácná hlavně tím, že demytizuje často nostalgií zkreslovaná 30. léta. Odhaluje je jako jeden velký kokainový a sexuálně nevázaný večírek, do kterého fatálně zasáhne válka. Rozhodí celý filmový průmysl a pokřiví přátelské a milenecké vztahy.

Mandlová se nechytila šance prorazit v Hollywoodu. Neubránila se ani pomluvám o vztahu s K. H. Frankem, které ji dovedly až do vězení na Pankráci. A její šanci na nový start u filmu v Anglii zrušila vážná choroba plic. Každá životní peripetie ji ale posilnila a posunula blíž k okamžiku, kdy si mohla říct: „Dneska už se tomu směju.“

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.