Atletický klub Olomouc letos slaví devadesátiny. Pořád rosteme, těší předsedu Davida Uhlíře

3. září 2023

Pokud budete mít někdy dojem, že se děti a mladí lidé vůbec nehýbou, sedí u počítačů a mrhají svým volným časem, zajděte si na olomoucký atletický stadion na třídě 17. listopadu. Je tam několik tribun, na které si můžete sednout a pozorovat dění na ploše.

Klub je podle slov Davida Uhlíře ve skvělé kondici, má přes 900 členů - od předškoláků až po vrcholové atlety, mezi kterými jsou třeba vícebojařka Michaela Gieselová nebo skvělí koulaři Martina Mazurová a Jakub Héža. Ten původně začínal s basketbalem, ovšem brzy zjistil, že týmový sport není nic pro něj a přešel k atletice.

Mimochodem olomoučtí vrhači patří k republikové špičce, stejně jako běžci. Přes třicet let je trénuje Zdeněk Rakovský. Vychoval řadu reprezentantů, např. mnohonásobnou mistryni České republiky Barboru Zatloukalovou, která byla na začátku letošního roku Hostem ve studiu Českého rozhlasu Olomouc.

Pohyb je základem ke šťastnému životu.
Lukáš, handicapovaný atlet

Na olomouckém stadionu narazíte i na handicapované sportovce pod vedením Venduly Šebečkové. Hod oštěpem, diskem a vrh koulí trénuje vozíčkář Lukáš: „Pohyb je základem ke šťastnému životu. Mě sport nakopl poprat se s osudem a začít po čtyřicítce znovu,“ říká.

A čeho si předseda olomouckého atletického klubu David Uhlíř nejvíce cení? „Toho, že jsme jedna parta, která se navzájem povzbuzuje a hecuje.“

Pořad Přímo z místa můžete ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc poslouchat každou neděli od 09:10, následně pak neomezeně ZDE na webu.

Spustit audio