Bezstarostná jízda s malířem a grafikem Vítem Johnem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy olomoucký malíř a grafik Vít John mezi svými obrazy
0:00
/
0:00

Novou výstavu svých prací nabídne Vít John v olomoucké Galerii Labyrint. Jmenuje se Bezstarostná jízda a vychází z cyklu Jezdci. „Je to symbolika toho, jak se lidé za něčím ženou a jsou pořád ve spěchu,“ vysvětluje.

Vít John při instalaci výstavy v galerii Labyrint

Olomouc je podle Víta Johna Mekkou výtvarníků. „Neznám jiné město podobné velikosti, které by disponovalo takovým počtem různorodých galerií, to je opravdový unikát. A k tomu se samozřejmě váže i publikum, které tady je,“ říká výtvarník.

Na otázku, o čem maluje, odpovídá, že stále řeší dvě zásadní témata – osobní svoboda a bláznovství. Nikdy nezapomene zdůraznit také ovlivnění komedií dell arte. Může za to jeho láska k divadlu a vzpomínky na léta, kdy sám na jevišti stával.

Vít John při instalaci výstavy v galerii Labyrint

Klasický výtvarník je podle slov Víta Johna jezevec zalezlý v noře, ve které si tvoří své věci. „Stalo se mi, že jsem byl týden zavřený v ateliéru. Pak jsem venku nebyl schopný ani říct prodavačce, co si přeji. Ne všichni jsou ale takoví, já jsem prostě typický introvert,“ říká známý olomoucký malíř a grafik.

Po slávě prý člověk prahne jen do určitého věku. „Mladí muži samozřejmě stojí o úspěch u žen.“ Pro Víta Johna je ale sláva spíše svázaná s uznáním. „Myslím, že každý malíř chce být určitým způsobem charakteristický. Vyprávět svůj vlastní příběh, tvořit svůj autoportrét,“ vysvětluje malíř, jehož práce můžete od 12. února vidět v olomoucké Galerii Labyrint.

autor: voj
Spustit audio