Bobři se zabydleli v některých částech Olomouce. Boj s nimi nelze vyhrát, tvrdí odborník z magistrátu

29. říjen 2024 12:04

V Olomouci se zabydleli bobři. Žijí v ramenech řeky Moravy ve městě i bývalých pískovnách. Po zářijových povodních pracovníci magistrátu znovu monitorují jejich aktivitu. Stromy, které bobři naruší v zaplaveném území nebo podmáčené půdě, můžou být nebezpečné.

„V okamžiku, kdy vám bobři napadají stromy a snaží se budovat ty svoje překážky, tak to problém být může,“ dívá se na bobří hrázku na řece Nemilance hned vedle své nemovitosti Pavel Šošolík.

Okamžitě kontaktoval olomoucký magistrát. „Museli jsme udělat opatření stran oplocení některých vzrostlých stromů, že oni mířili k tomu, že chtěli pokácet veškeré stromy, které tady jsou. Snažíme se jim příliš nekomplikovat život nějakým bořením hrází, protože to samozřejmě evokuje opětovnou stavbu hráze a intenzivnější činnost s ohledem na kácení případných stromů, které tady jsou v okolí,“ tvrdí Šošolík, že pokud si vzájemně neškodí, tak soužití funguje.

Bobři si v Olomouci na říčce Nemilance staví hráze

Smířlivý k bobrům je i vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka. „Co by chtěli víc? Mají různou potravu, mají klid, mají vodu, mají dobré podmínky pro rozmnožování. Olomoučané je mají rádi, tak kam by se od nás bobři stěhovali?“ zmiňuje Loyka.

Letos olomouckému magistrátu zatím nikdo nenahlásil škodu na zahradě způsobenou bobry. V předcházejících letech to byly podle Petra Loyky jednotky případů. „Ono je to opravdu často velmi nepříjemné překvapení. Zažili jsme to, když jsme obnovili průtok na Domovině. Tam se jim zalíbilo na dvou zahradách, které téměř zlikvidovali. Tady u Nemilanky jsme měli celkem čtyři případy, kdy si postupně přivlastnili stromy, keře. Ale je to příroda, musíme se naučit s bobrem žít,“ uvádí Loyka.

Bobr je velmi mazané zvíře, dokáže být velmi naštvané, činorodé, vynalézavé.
Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu

Upozorňuje, že válka s bobry se nedá vyhrát. „Bobra nelze přelstít. Je to velmi mazané zvíře, dokáže být velmi naštvané, činorodé, vynalézavé. Kdekoliv jinde, čili i u nás na Moravě, když odstěhujeme bobry, přistěhují se další, protože využijí jejich životní prostor,“ vysvětluje Loyka.

Pokud lidé nahlásí škodu na svém pozemku, úředníci ji zdokumentují, aby majitel mohl získat náhradu za škodu způsobenou chráněných bobrem. A také poradí, jak se proti jejich činnosti bránit.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související