Bolesti hlavy, zejména migréna, jsou asi třikrát častější u žen, konstatuje neuroložka Andrea Bártková
Migréna je z velké části podmíněna hormonálně, proto se více týká žen. „Ale v historii trápila i řadu mužských osobností, třeba Napoleona, Caesara, Tolstého nebo Newtona,“ dokládá MUDr. Andrea Bártková.
O chronických bolestech hlavy mluvíme, když se vyskytují více než 15 dnů v měsíci. „Sám člověk zvládne jen řídce se vyskytující tenzní bolesti hlavy,“ říká neuroložka z olomoucké Fakultní nemocnice. Naordinovala by mu procházku, pobyt na čerstvém vzduchu, spánek nebo studený obklad. „K lékaři by měli lidé přijít s bolestmi hlavy, které vzniknou náhle, jsou prudké, vázané třeba na fyzickou zátěž, a které provázejí další neurologické příznaky, např. ochrnutí poloviny těla, potíže s mluvením apod.“
Při vyšetření je velmi důležitý rozhovor s pacientem. Lékaře vždy zajímá, kde a jak hlava bolí, jestli je lokalizovaná do čela, spánku nebo zadní části krku. Ptají se, co bolest vyvolává a co ji zhoršuje. Často je to stres, nevyspaní, alkohol, pobyt v zakouřeném prostoru, menstruace u žen apod. „Zjišťujeme, s čím se pacienti dříve léčili, jaké užívali léky, jestli prodělali úraz hlavy,“ říká MUDr. Andrea Bártková a dodává, že už z takto získaných informací jsou schopni rozpoznat daný typ bolesti hlavy. „Následně přistupujeme samozřejmě k dalším vyšetřením.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka