Dýchejte nosem a pomalu, radí fyzioterapeutka Petra Gaul Aláčová
Správné dýchání nám neubližuje, dává nám přesně to, co potřebujeme a má tak pozitivní dopad na naše zdraví. „K dýchání je přizpůsobený nos, ne pusa, ta je k jídlu,“ zdůrazňuje Petra Gaul Aláčová z Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého.
Jednoduché cvičení podle Petry Gaul Aláčové
Obě chodidla dejte na podlahu, paty velmi mírně za kolena. Srovnejte se, představte si, že vás někdo za vršek hlavy táhne nahoru, ramena dozadu. Dejte si ruce v bok a palce tlačte směrem k páteři. Zavřete oči (aby vás nic nerozptylovalo) a zhluboka se nadechněte. Pokud cítíte na palcích napětí, jste schopni aktivovat bránici a dobře dýchat.
Dýchání umíme jako jeden z mála fyziologických jevů vědomě ovlivnit. Má vliv na naši imunitu, kvalitu spánku, vnímání bolesti, hladinu stresu nebo zažívání.
Dech rozhodně nemá být urputný, nemá být slyšet. „A hlavně výdech má být delší než nádech,“ doplňuje známá fyzioterapeutka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.