Celý život jsem měl touhu chovat včely. Na jaře to ale přináší spoustu výzev, říká včelař z Radíkova

13. březen 2025 13:04

S příchodem jara musí včelaři pečlivě zkontrolovat stav svých včelstev, protože zimní měsíce jsou pro ně náročné. „Je potřeba zjistit, jestli mají včely ještě dost zásob, protože v přírodě toho zatím moc nenajdou. Pokud je to nutné, dokrmují se medovými rámečky, medocukrovým těstem nebo cukrovou vodu,“ vysvětluje včelař z Radíkova Jiří Vlček, který se chovu včel věnuje pátým rokem.

Dalším důležitým krokem po kontrole zásob je kontrola matky. Včelaři matku označují speciálním štítkem, aby věděli, jak je matka stará. Pro letošní rok je barva štítku modrá. Nechybí ani prohlídka rámků, které mohou být plesnivé nebo tmavé.

Úly včelaře Jiřího Vlčka z Radíkova na Přerovsku

„Pokud je rámeček moc tmavý, znamená to, že se v něm vylíhlo už několik generací včel. Buňky se zmenšují a včely by se rodily menší. Navíc se v takových rámečcích jednodušeji množí nemoci,“ upozorňuje Vlček.

Jedním z největších jarních rizik je pro včely parazitární onemocnění varoáza, kterou způsobuje parazitický roztoč. Na jaře se proto provádí kontrolní sběr měli, která napadá do dna úlu. Včelaři ji posílají na veterinární správu.

„Podle toho zjistíme, jestli je potřeba včely léčit, nebo zda mají ještě čas,“ říká Vlček. Pokud by se varoáza podcenila, mohlo by to vést až k úplnému zániku včelstva.

Úly včelaře Jiřího Vlčka z Radíkova na Přerovsku

A kolik medu letos očekává? „Pokud vše půjde dobře, tak kolem 50 až 60 kilo na úl,“ dodává s úsměvem.

Jak přesně včelař jarní kontrolu včel dělá? Jak se včelařením začít a jaké další výzvy včelaře čekají? Dozvíte v reportáži redaktorky Michaely Kočendové.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související