České lesnictví se zmítá v největší krizi za 250 let, říká lesní inženýr Aleš Erber
A dodává: „Rozhodně za to nemůže jen kůrovec. Brouk o velikosti 5 mm jen dokonale využívá prostředí, které mu vytvořily generace lesníků a vlastníků lesů za přispění řady státních politik a konečně dlouhodobé sucho.“
Aleš Erber vystudoval Fakultu lesnickou a dřevařskou České zemědělské univerzity v Praze. Pracuje jako lesnický analytik, poradce, odborný lesní hospodář a agrolesník. Je členem výboru pro životní prostředí, venkov a zemědělství zastupitelstva Pardubického kraje.
Aleš Erber propaguje principy trvale udržitelného, přírodě blízkého hospodaření. Už nyní je podle něj zřejmé, že mnoho smrkových porostů je odsouzeno k zániku. Přesto však stále existují ověřené pěstitelské postupy, které mohou výrazným způsobem přispět k eliminaci škod. Jaké postupy to jsou? Jak bude vypadat takový les budoucnosti? A budeme mít vůbec v Česku lesy? Jaké postupy doporučují odborníci zemědělcům na Hané, aby nahradili současné, přírodu devastující, postupy intenzivního zemědělství? Také o tom mluvil Aleš Erber ve studiu Českého rozhlasu Olomouc.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.