ČESKO ZEMĚ NEZNÁMÁ

4. duben 2010

- takto jsme pojmenovali výpravy reportérů Českého rozhlasu ze všech regionálních studií za tím, co paměti hodno. V neděli 4. 4. 2010 si povíme příběh biskupa Jindřicha Zdíka

Olomoucký biskup Jindřich Zdík, který žil na přelomu 11. a 12. století, patřil ve své době k nejvzdělanějším osobnostem tehdejšího českého státu. Narodil se někdy kolem roku 1080, zřejmě jako syn některého z členů pražské dómské kapituly, pravděpodobně kronikáře Kosmy a jeho ženy Božetěchy. Olomouckým biskupem byl jmenován 22. března 1126. Roku 1130 mu olomoucký údělný kníže Václav Jindřich svěřil dostavbu chrámu sv. Václava v Olomouci. Zdík jej vysvětil jako nedostavěný 30. června 1131. Kostel pak dokončil roku 1140 a založil u něj novou dvanáctičlennou kapitulu. Roku 1141 přenesl sídlo biskupství od olomouckého kostela sv. Petra a udělal z něj katedrálu. U ní dal postavit románský biskupský, tzv. Zdíkův palác a dům kapituly.

Jindřich Zdík prosazoval reformu majetku a organizace církve na Moravě. Díky vytvoření kapituly, která se skládala ze správců bývalých hradských kostelů, rozmnožil majetky olomouckého biskupství. Usiloval rovněž o nezávislost církve na světské moci. Její dosažení viděl ve spolupráci s českými knížaty, což vedlo k jeho rozporům s moravskými údělnými knížaty, které vyvrcholily jeho přepadením u Úsobrna, kde musel před násilníky uprchnout, aby si zachránil holý život.
Jindřich Zdík patřil k hluboce zbožným a diplomaticky mimořádně nadaným osobnostem - těšil se přízni panovníků i papežů. Do českých dějin se zapsal zakládáním klášterů. Přičinil se o příchod premonstrátů do českých zemí, které upřednostňoval před benediktiny. Založil nejstarší sídlo premonstrátů v Čechách - Strahovský klášter, kde byl také na vlastní žádost pochován. Založil rovněž klášter v Litomyšli.

Jindřich Zdík podnikal za svého života mnohé cesty - např. do Německa, Itálie nebo Palestiny. Navazoval na nich užitečné kontakty, kterých využíval jak pro reformu církve, tak pro obohacování architektonických prvků vzory z cizích zemí.

Při olomoucké kapitule založil biskup Zdík skriptorium, ve kterém vznikl kromě jiných vzácných rukopisů i tzv. Olomoucký kolektář, který je dnes uložen ve Stockholmu. Olomoucká veřejnost i návštěvníci z okolí se s ním mohli seznámit na sklonku loňského roku, kdy byl vystaven jako součást výstavy Jindřich Zdík - Olomoucký biskup uprostřed Evropy (1126 - 1150) v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Výstavu doplnily rovněž architektonické fragmenty, výrobky uměleckého řemesla, mince a předměty denní potřeby. Biskupský palác, který se vyznačuje vskutklu unikátní architekturou, je ovšem součástí Arcidiecézního muzea v Olomouci, takže je možno si jej prohlédnout kdykoli v návštěvní době.

Pořad v Českém rozhlase Olomouc připravil Jan Sulovský. Hovořit v něm bude historik Miloslav Pojsl, hudební vědec Stanislav Červenka a správce sbírky rukopisů olomoucké kapituly Štěpán Kohout. Dobovou hudbu rekonstruovanou Stanislavem Červenkou přednese Svatomichalská grogoriánská schola s uměleckým vedoucím Josefem Gerbrichem.

autor: sul
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.