Cestování nám umožňuje pochopit jinakost, říká afrikanistka Kateřina Mildnerová
Afrika v ní evokuje teplo, spoustu slunce, pohodové a klidné lidi a minimum stresu. „Fascinuje mě velké množství kulturní rozmanitosti, kde se tradice snoubí s modernitou,“ doplňuje kulturní antropoložka olomoucké filozofické fakulty.
„Byla jsem několikrát v Zambii, navštívila jsem Benin a poslední čtyři roky jezdím do Namibie,“ vyjmenovává Kateřina Mildnerová. Věnovala se magii, čarodějnictví a léčitelství v urbánním prostoru hlavního města Zambie Lusaky a tradičnímu náboženství vodun v Beninu.
Poslední tři roky mapovala osudy namibijských dětí, které byly od poloviny osmdesátých let vychovány v Československu, a které se v roce 1991 musely vrátit zpátky domů. Dodnes mluví česky a vzpomínají na rodiny, které s nimi trávily čas. Vydala o nich knihu Černí sokoli a chystá dokumentární film.
Kateřina Mildnerová se připravuje na cestu do Zambie, kde bude zkoumat, jaké představy se vytvářejí mezi lidmi v souvislosti s koronavirovou pandemií, a zaměří se na terapeutické praktiky lidových léčitelů. „Z doslechu vím, že spojují rozšíření nemoci s albíny, které označují za původce covid-19,“ vysvětluje olomoucká pedagožka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...