Čím je člověk starší, tím více si uvědomuje dary života, uvažuje biblistka Gabriela Ivana Vlková

Čím je člověk starší, tím více si uvědomuje dary života, uvažuje biblistka Gabriela Ivana Vlková
„Žijeme s tím, že máme právo, abychom se měli dobře, abychom byli šťastni a neuvědomujeme si, že nic není samozřejmostí,“ říká docentka Gabriela Ivana Vlková, řádová sestra dominikánka, vedoucí katedry biblických věd Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci, bývalá děkanka.
V čele teologické fakulty stanula jako první žena v Česku. Stalo se tak v roce 2006 a ve funkci děkanky působila po dvě volební období, tedy do roku 2014. Její akademická kariéra přitom začala na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.
Do řádu Dominikánek přitom vstoupila tajně, nevyrůstala v rodině věřících a pro rodiče bylo rozhodnutí jejich dcery těžko přijatelné. „Tatínek se s tím nesžil do konce života,“ uvádí.
Jaká byla cesta sestry Gabriely k víře? Jak člověk, ať už věřící, nebo nevěřící, pozná, k čemu je „povolán“, kde je to jeho správné místo v životě, ve společnosti? Jak vnímá náročnou dobu, kterou všichni prožíváme a zda můžeme v krizi vidět šanci?
Poslechněte si celý rozhovor Zory Ježkové s bývalou děkankou Cyrilometodějské teologické fakulty, biblistkou a dominikánkou Gabrielou Ivanou Vlkovou.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.