To, co restauruji, mě přežije. A to mě na mé práci baví, říká Radomír Surma. Na Hané představil i vlastní tvorbu
Je znám především jako špičkový restaurátor. Ve volném čase se ale Radomír Surma věnuje také vlastní tvorbě.
Jeho obrazy, vytvořené speciální technikou, jste mohli během února vidět v Galerii města Olomouce.
Dlouho jsem tvořil takzvaně do šuplíku, teď přišel čas jít s kůží na trh.
Radomír Surma o své vlastní tvorbě
Původně se inspiroval tvorbou a happeningy francouzského umělce Yvese Kleina, který, mimo jiné, na bílé plátno obtiskoval modře pomalovaná nahá ženská těla.
Surma tento přístup rozpracoval a výsledkem je jeho autorská technika, kterou sám nazval Bodytypie. Jde o malbu na lidské tělo a následný otisk na papír. Modelka či model se zároveň stávají jak plátnem, tak štětcem.
Taková práce je pro modelku i pro autora velmi náročná fyzicky i psychicky. „Při práci na bodytypii je nesmírně důležitá vzájemná důvěra,“ zdůrazňuje Surma.
Dominantní pro něj ovšem stále zůstává jeho restaurátorská činnost, která ho naplňuje a baví.
Na čem aktuálně pracuje? K čemu při restaurování používá CT přístroj? A jak využívá třeba skalpel? I o tom mluvil s Petrou Ševců v pořadu Host ve studiu.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Na budovu olomoucké radnice se na podzim vrátí troje sluneční hodiny
Na fasádě byly od 16. století a některé zdobily znaky habsburského rodu. V první polovině minulého století postupně zmizely pod novějšími vrstvami fasádních barev.
-
Slavnostní sál olomoucké základní školy Komenium 143 let od svého vzniku opět zazářil
Restaurátor Radomír Surma o sále s unikátní romantickou výmalbou s nadsázkou hovoří jako o olomoucké Sixtinské kapli.
-
Restaurátor: Když chcete vymalovat pokoj, musíte ho napřed oškrábat a pak vylíčit
Tentokrát navštívíme sál, jehož stěny i strop zcela pokrývají pestré výjevy, depozitář muzea se vzácnými obrazy i lešení pod nástropní malbou v klášteře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.