Čtyři hodiny v nočním lese aneb jak se dělají běžkařské stopy na Skřítku

9. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

Rolba | Foto: Miroslav Kobza, Český rozhlas

Čtyři hodiny v nočním lese aneb jak se dělají běžkařské stopy na Skřítku

Kvalitně vyfrézovaná běžkařské stopa a cesta vedle uhlazená pro bruslení hned od rána. To je sen mnoha běžkařů, kteří se vydávají do hor. Aby bylo jejich přání splněno, musí jiní pracovat přes noc, a tak ve chvíli, kdy se naopak poslední běžkaři kolem osmé večer vrací k parkovišti, vyjíždí od chaty na Skřítku rolba se stopovačem. Za volantem sedí Honza Láznička a čekají jej čtyři hodinky v nočním lese.

Honza se stal rolbařem díky svému dětství v horách. Už jeho děda zakládal sjezdovku na blízkém Klepáčově. Jeho otec se pustil do úprav sjezdovky s tehdejší rolbou vyrobenou v Třinci a Honza mu už tehdy pomáhal.

„Byla to divočina, sjezdovka v Klepáčově je prudká, vyjet na ni není jednoduché, ale byla to skvělá škola, byť některé úseky tam budí respekt i dnes,“ vysvětluje. Když na středisku pořídili novou rolbu plnou elektroniky, Honza otce vystřídal. Dnes už tedy jezdí skoro dvacet let.

Jezdit se stopovačkou, jak se rolbě vytvářející běžkařské trasy říká, se zdá být jednodušší, ale je to otázka toho, jak kde. Na Skřítku je to prý v pohodě, ale protože má zkušenosti i z Červenohorského sedla, kde rovněž jezdí, prozrazuje, že když jsou na cestě na Vřesovou studánku naváté vysoké převěje, přímo nad srázy do údolí Hučivé Desné, je to prý také někdy o strach.

Ještě než vyrazí na cestu, musí si rolbař zkontrolovat kolik je vlastně sněhu. Na Skřítku jsou úseky, které za nižších stavů sněhové pokrývky udržovat rolbou nejde. „Tady směrem ke sjezdovce na Klepáčově je cesta vedená takovým úvozem, a když je málo sněhu, musí se brát místo rolby na úpravu čtyřkolka se stopovačem.

Když je málo sněhu, musí se brát místo rolby na úpravu čtyřkolka se stopovačem.
Honza Láznička, rolbař

Objet všechny okruhy kolem Skřítku trvá asi čtyři hodiny. Druhou stranu silnice pak upravují kolegové z Moravskoslezského kraje. Cesta lesem je docela uklidňující, ale povolit v pozornosti rolbař nesmí. Občas se do stopujícího zařízení zaplete haluz, jindy narazí na spadený strom, sem tam potká nočního běžkaře či turistu a před rolbou se někdy mihne laň srna či divočák. Jen vlky, i když tu jsou, zatím Honza prý ještě neviděl. Jsou příliš plaší. 

Přibližně v polovině práce má posádka rolby chvíli pauzu. Je čas na čaj nebo večerní guláš na Rabštejně a pak už se jede dál. Údržbu stop zastřešuje Sdružení cestovního ruchu Jeseníky a finančně se na něm podílí kromě sdružení i Olomoucký kraj a města a obce v okolí. I proto jsou stopy stále bezplatné.

K dispozici je i zajímavá aplikace Jdeme na běžky, která nabízí aktuální informace o stopách, o jejich poslední úpravě a také například zprávy rolbařů či samotných běžkařů přímo z tratí.

Když Honza Láznička dojede s rolbou opět k chatě na Skřítku, je krátce po jedenácté. Stopy jsou jako nové, ale jeho práce ještě nekončí. Musí dotankovat rolbu, očistit ji a připravit na příští jízdu. Kdy bude? To závisí na sněhu, jestli a kolik napadne, a také na počasí.

A jaké to je projet se s rolbařem přímo v kabině, to si můžete poslechnou v dalším díle cyklu Přímo z místa Českého rozhlasu Olomouc.

Pořad Přímo z místa můžete ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc poslouchat každou neděli od 09:10, následně pak neomezeně ZDE na webu.