Další v edici Olomouckých fotografů je Milena Valušková. Její snímky jsou k vidění na výstavě
Především neznámé snímky Mileny Valuškové, která se ve volné tvorbě specializovala hlavně na výtvarnou fotografii, visí ve Studiu G 21 na Dolním náměstí v Olomouci. Tady jde o dokumentární záběry z Olomouce konce 70. let 20. století doplněné o již dříve vystavený cyklus ze štěpánovských kolonií, kterým umělkyně absolvovala FAMU.
Najdeme tu ukázky z cyklů Město, Tržnice, Hejčín, První máj i Štěpánov.
„Všichni máme Milenu trošku zaškatulkovanou jako autorku výtvarné fotografie, autorku složitých zátiší, mnohovrstevnatých překrývaných sendvičů. Dále také krajinných studií od stromu až po v poslední době horizonty. Ale málokdo znal její dokumentární tvorbu. Troufám si říct, že skoro nikdo, protože my, když jsme připravovali tuto knihu a výstavu, jsme šli do negativu,“ zaznělo při úvodu výstavy z úst autorky koncepce Štěpánky Bieleszové.
Olomoucké i štěpánovské snímky Mileny Valuškové souvisí s jejím působením v pozici dokumentátorky památkového ústavu. Výstava se koná při příležitosti vydání další publikace řady Olomoučtí fotografové, kterou vydává Muzeum umění a Vydavatelství Univerzity Palackého.
„Nejenom v této knize, ale v celé edici Olomouckých fotografů se snažíme jít úplně co nejhlouběji do archivu. A za tu dobu, co vydáváme tu edici, můžeme říct, že jdeme cíleně po nepublikovaných, neznámých a v době svého vzniku odložených fotografií, které uzrály a časem získávají úplně jinou kvalitu, nejenom historickou, ale i takovou vzpomínkovou. A někdy se tam přidá i ta umělecká, estetická,“ říká Štěpánka Beielszová, kurátorka fotografie Muzea umění Olomouc.
Více – v rozhlasové reportáži.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.