David Hrbek: Zářící drahokamy

26. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Olomouc - Černovír

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

David Hrbek (1968) kurátor Muzea umění Olomouc a příležitostný prozaik ve své povídkové knize Dvacet zářících drahokamů umně a přitom nevtíravě splétá předivo vzpomínek, rodinných historií a příběhů, které se možná staly a možná také nestaly.

Ony drahokamy, ve skutečnosti výmluvné symboly, které Hrbkova maminka, pábitelka a zvláštní iniciátorka mnoha zážitků, kreslívá tajně po olomouckých zdech a nárožích, září svým zvláštním tlumeným světlem a připomínají dětský jazyk, kterým se spolehlivě dokážou domluvit i příslušníci rozdílných generací.

Takovým jazykem píše také David Hrbek. Jeho texty jsou prosté, výstižné a také upřímné. Hrbek v nich spojuje humor židovského zabarvení s dětskou hravostí a dává tak čtenáři nahlédnout do barevného světa jedné rodiny, ale i jednoho města a jeho okolí. I přes výraznou orientaci na postavy, jakési rodinné typy, přeznívají silně do Hrbkových povídek také místa jako nositelé příběhů – Hrbek tak nechává ožít místní část Černovír, popisuje uličky okolo kina Mír ve středu města nebo pohled z okna vojenské nemocnice na Klášterním Hradisku. Jeho postavy, více či méně zvláštní příbuzní a příslušníci jednoho rodu se vydávají na cesty za úspěchem a neúspěchem, na cesty, které končívají také smrtí. I tu Hrbek popisuje bez zbytečného patosu jako přirozenou, nutnou věc.

Český rozhlas Olomouc nabídne posluchačům v premiéře čtyřdílné četby na pokračování dvanáct z dvaceti zářících drahokamů. Pod režijním vedením autora tohoto článku se v nich představí olomoucký vrstevník Davida Hrbka herec Petr Kubes.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.