Dějiny ukryté za ohradou. Jedinečný systém hradeb, jantar a železo i pozůstatky středověkých městišť

28. říjen 2024

Desítky let je součástí olomoucké Denisovy ulice ohrada. Mělo se tu stavět, ale vždycky z toho zatím sešlo. Už poněkolikáté na tomto místě probíhá archeologický výzkum. 

Dnes sídlí v sousedství ohrady Muzeum moderního umění. To plánuje vystavět na nevyužitém místě monumentální Středoevropské fórum podle návrhu architekta Jana Šépky. Tvar mohutné stavby, která tak bude protiváhou velkého komplexu olomoucké barokní univerzity s chrámem Panny Marie Sněžné, připomíná tvarem právě pět středověkých parcel.

Ještě před nimi tu patrně býval prostor, který u hradu Olomouc využívali řemeslníci. Nálezy svědčí o významu místa, kterým procházely dálkové obchodní cesty. 

Sonda odhaluje vrstvy středověkých dřevohliněných domů zničených požárem

Později tu poblíž stávala brána, která oddělovala církevní Předhradí od měšťanské části Olomouce. Dodones se v lokalitě dochovaly tři pásy hradebního opevnění, které už jinde v Olomouci nejsou. 

Odpadní jímka vystavěná v baroku, používaná ještě ve 20. století

K tomu, že se zachovala nad tramvajovou vozovnou také lucemburská hradba se střílnami, přispělo možná i to, že prostor byl až do první poloviny 20. století vcelku uzavřený a nepřístupný. Průchozí ulice Kačení tu vznikla až později. 

Lucemburská hradba se střílnami vystavěná na hradbě přemyslovské částečně skrytá pod nánosem pozdějších staletí

Vydejte se v rozhlasové reportáži s vedoucím Oddělení archeologických výzkumů Národního památkového ústavu v Olomouci Richardem Zatloukalem do historie prostoru za ohradou. 

Kamenná střílna vsazená do lucemburské hradby v prostoru vozovny
autor: Aleš Spurný
Spustit audio