Dialýza nahrazuje funkci ledvin, někteří pacienti ji podstupují i v domácím prostředí

10. prosinec 2021

Ledviny jsou důležitý vylučovací orgán našeho organizmu. „Vyrovnávají krevní tlak, aktivují vitamin D, řídí kyselost vnitřního prostředí, odbourávají hormony a jiné látky, které v těle vznikají. I ty, které přijímáme jako cizorodé, například léky,“ vysvětluje MUDr. Lada Janušová.

Ledviny o sobě nedávají vědět. „Uvádí se, že každý desátý člověk v České republice má nějak poškozené ledviny, aniž by o tom věděl,“ upozorňuje primářka Hemodialyzačního oddělení Nemocnice AGEL Šternberk.

Pokud ledviny vypovědí službu, je potřeba začít s dialýzou - eliminační metodou, která čistí krev od odpadních látek. Probíhá buď v nemocnicích a specializovaných centrech, nebo v domácím prostředí. „Tam ji pacient provádí denně zhruba dvě hodiny a na kontrolu do ambulance dochází jen jednou za tři měsíce,“ vysvětluje MUDr. Janušová s tím, že má k dispozici zapůjčený přístroj i veškerý potřebný materiál.

Další podrobnosti ohledně možných ledvinových problémů jsme probírali v dalším dílu pravidelného pořadu Apatyka. Pusťe si poučné povídání. 

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.