Dík za ten dloubák, Tondo! Fotbalista Petar Aleksijević se narodil v Jugoslávii, doma je ale na Hané
Z bývalé Jugoslávie odešel hrát fotbal do Česka. U nás mu pak došly sympatické a hlavně fotbalové souvislosti jeho vlastního zrození.
„Teď po válce to tady pro tebe bude hodně těžké. Nechceš zkusit jet hrát fotbal třeba do Česka?“ navrhli kdysi Petaru Aleksijevićovi doma v srbském Pančevu. Hrál ve slavné Crvene Zvezdě v nedalekém Bělehradě. Konflikt na Balkáně tehdy i on viděl coby zbytečný, nesmyslný. V žilách má navíc srbskou, ale i černohorskou krev. A ve všech zemích bývalé Jugoslávie pak řadu skvělých přátel. Přesto na Moravu za fotbalem odešel. Hrál tu a dnes trénuje, našel si u nás ženu, založil rodinu. A života na hanácké vesnici si dnes vysloveně užívá.
Slavný Panenkův dloubáček a jeho následky
„Vítězství ČSSR nad Německem v Bělehradě v červnu 1976 se u nás moc prožívalo. Můj otec, tehdy kameraman jugoslávské televize, zápas snímal. A slavnou penaltu Tondy Panenky, jak se zdá, pak i srdečně oslavoval. Začátkem roku 1977 jsem se narodil já,“ spokojeně se usmívá Petar. On a fotbal k sobě prostě osudově patří.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.