Empatie, citlivost nebo komunikace. Porodní asistentky musejí být výjimečné osobnosti

6. leden 2022

Porodní asistentky musejí být výjimečné osobnosti. Na Fakultě zdravotnických věd Univerzity Palackého v tomto módu vedou své studentky. 

„Musejí být extrémně empatické, citlivé, mít rády lidi, umět s nimi spolupracovat a být komunikativní,“ shodují se Kateřina Janoušková a Veronika Nováková z tamního Ústavu porodní asistence.

Oborů, které musejí během studia zvládnout, je hodně. Od anatomie, fyziologie a patofyziologie přes porodnictví, gynekologii a neonatologii. Na praxi se jim věnují mentorky, se kterými chodí do služeb. „Ty je postupně pouštějí k samotnému porodu,“ vysvětluje Kateřina Janoušková. Budoucí maminky samozřejmě musejí s účastí studentů u porodu souhlasit.

Fakulta nabízí i předmět alternativní metody v porodní asistenci, kde se mluví například o homeopatii, aromaterapii nebo rebozu. „To je mexický šátek, jakási prodloužená ruka porodní asistentky, která pomáhá ženě u porodu rozpohybovat pánev, poskytnout jí úlevu od bolestí a taky pomoct miminku, aby se správně napolohovalo,“ říká Veronika Nováková.

To a mnohem víc si poslechněte v první Apatyce roku 2022.

autor: voj
Spustit audio