Fotograf Vladimír Birgus

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fotograf Vladimír Birgus popsal svůj vztah k fotografování

Fotograf, kritik, kurátor, historik fotografie a pedagog Vladimír Birgus se narodil ve Frýdku – Místku, vystudoval v Olomouci gymnázium, poté obor lieratura – divadlo – film na Filozofické fakultě Univerzity Palackého. Jako mimořádně nadaný fotograf zvládl souběžně vystudovat i pražskou FAMU.

Láska k fotografii ho provází celým životem, poprvé samostatně vystavoval v roce 1971, zatím poslední výstavu k jeho letošnímu životnímu jubileu připravilo olomoucké Muzeum umění.

Po skončení vysokoškolských studií v roce 1978 působí jako odborný asistent na katedře fotografie FAMU, od roku 1990 je vedoucím Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě a profesorem katedry fotografie na FAMU v Praze. Připravil desítky výstav, napsal řadu odborných publikací (například Česká fotografie 90. let, Česká fotografická avantgarda 1918-1948).

Vladimír Birgus, který patří k významným osobnostem české i evropské fotografie, oslavil 5. května šedesáté narozeniny. V Muzeu umění v Olomouci začíná ve čtvrtek 15. května výstava k autorovu jubileu Fotografie 1972 – 2014.

A právě v tento den si s ním v našem vysílání povídala Alena Vykydalová.

autor: av
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...