Fotograf Vladimír Birgus

Fotograf, kritik, kurátor, historik fotografie a pedagog Vladimír Birgus se narodil ve Frýdku – Místku, vystudoval v Olomouci gymnázium, poté obor lieratura – divadlo – film na Filozofické fakultě Univerzity Palackého. Jako mimořádně nadaný fotograf zvládl souběžně vystudovat i pražskou FAMU.

Láska k fotografii ho provází celým životem, poprvé samostatně vystavoval v roce 1971, zatím poslední výstavu k jeho letošnímu životnímu jubileu připravilo olomoucké Muzeum umění.

Po skončení vysokoškolských studií v roce 1978 působí jako odborný asistent na katedře fotografie FAMU, od roku 1990 je vedoucím Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě a profesorem katedry fotografie na FAMU v Praze. Připravil desítky výstav, napsal řadu odborných publikací (například Česká fotografie 90. let, Česká fotografická avantgarda 1918-1948).

Vladimír Birgus, který patří k významným osobnostem české i evropské fotografie, oslavil 5. května šedesáté narozeniny. V Muzeu umění v Olomouci začíná ve čtvrtek 15. května výstava k autorovu jubileu Fotografie 1972 – 2014.

A právě v tento den si s ním v našem vysílání povídala Alena Vykydalová.

autor: av
Spustit audio