František Švantner: Piargy. Příběh o nejasné vině a krutém trestu

30. březen 2025

Piargy jsou dolina rovná jako roura. Kdysi v té dolině stálo šest chalup, malá osada stejného jména – Piargy. Z každé strany prudký svah a nahoře úzká pěšina vedoucí do hory. Piargy jsou ale osadou plnou hříchu. A za nahromaděné viny přijde krutý trest.

Účinkují: Josef Kaluža, Isabela Firlová, Marie Viková a Norbert Lichý
Připravila: Eva Lenartová
Napsal: František Švantner
Překlad: Zdeněk Eis
Zvukový mistr: Marek Hoblík
Režie: Simona Nyitrayová
Natočeno: v roce 218

V domě ženy lehkých mravů se shromáždilo plno lidí. Chlapi pijí, mravy se uvolňují, atmosféra mezi zpocenými tanečníky houstne. Hned vedle světnice s hlučnou zábavou je druhá, mnohem tišší místnost, v níž rodí hluchoněmá žena. Prý se zapomněla s vlkem...

Slovenská podhorská osada Piargy stávala kdysi mezi Magurskými holemi a Končistou. Všehovšudy šest domů. V zimě vypouštěly z komínů modré chuchvalce dýmu do zamrzlé oblohy a v létě blýskaly vysoko do strání malými okénky. Až do oné noci, ve které se měl za bujarého veselí narodit Antikrist.

Metaforický, téměř mystický příběh o nejasné vině a krutém trestu vyšel v roce 1942 jako součást povídkové sbírky Malka.

František Švantner (1912 –1950)

Slovenský prozaik studoval Učitelský ústav v Bánské Bystrici a celý svůj život působil na různých učitelských místech. Jeho literární tvorba je ovlivněna archaickými mýty a lidovými baladami i divokou slovenskou přírodou. Švantner se stal nejvýznamnějším autorem skupiny slovenských naturistů. V jeho textech najdeme prvky iracionality, pracuje s fantazií, senzualitou, motivy erotiky a především zkoumá hranici mezi životem a smrtí.

Pořad Setkání s literaturou poslouchejte vždy v sobotu od 18:04 ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc. Následně po dobu čtyř týdnů zde na webu nebo v aplikaci mujRozhlas.

autoři: Simona Nyitrayová , ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.