Marie von Ebner Eschenbachová: Vzkazuje, že rukulíbá. Čaj s hraběcí milostí

23. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Nalévání čaje | Foto: Shutterstock
Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

V zámeckých komnatách se jednoho dne odehraje zvláštní rozhovor. Hrabě se pokouší své ženě vysvětlit, že na jejich panství se odehrávají i jiné příběhy než ty, kterých se hraběnka sama účastní.

Účinkuje: Ivana Plíhalová
Připravila: Eva Lenartová
Napsala: Marie von Ebner Eschenbachová
Překlad: Lucy Topoľská
Zvukový mistr: Zdeněk Slavotínek
Hudba: Antonín Schindler
Režie: Tomáš Soldán
Natočeno: v roce 2020

Povídka Vzkazuje, že rukulíbá demonstruje typické rysy literární tvorby Marie von Ebner-Eschenbachové: humanistický pohled, sociální cítění s vyloučenými a pokořovanými i cit pro spravedlnost.

Marie von Ebner-Eschenbach

Marie von Ebner-Eschenbachová

Marie von Ebner-Eschenbachová se narodila v roce 1830 jako hraběnka Dubská na zámku ve Zdislavicích nedaleko Kroměříže. Německy píšící moravská šlechtična k literatuře tíhla od dětství, ale uznávanou spisovatelkou a dramatičkou se stala navzdory přání své rodiny. Podpory se dočkala jen od nevlastní matky a manžela. Dnes patří Marie von Ebner Eschenbachová mezi nejvýznamnější německy píšící autorky 19. století. Jako první žena získala čestný doktorát na Vídeňské univerzitě a dvakrát byla nominována na Nobelovu cenu.

K jejím vášním patřily kromě literatury taky hodinky, které po celý život sbírala. Dokonce se vyučila hodinářkou, aby pochopila, jak se odměřuje čas.

Velmi těžce, fyzicky i psychicky, nesla události první světové války. V roce 1915 si do svého deníku zapsala: „Kdo bude moci po této největší a nejstrašnější ze všech válek, která kdy svět masakrovala, říci, že nenapodobil žádný z těch podlých příkladů, který mu dal jeho nepřítel, ten v duchu, ale i ve skutečnosti vyhrál.“

Marie von Ebner Eschenbachová zemřela v roce 1916 ve svých 85 letech. Pochována je v rodinné hrobce ve Zdislavicích.

Pořad Setkání s literaturou poslouchejte vždy v sobotu od 18:04 ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc. Následně po dobu čtyř týdnů zde na webu nebo v aplikaci mujRozhlas.

autoři: Tomáš Soldán , ele

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.