František Všetička: Zvoňte zvony. Příběh o malé vesnici na moravském Slovácku

27. únor 2023

Súchov je malá vesnice na moravském Slovácku. A právě tam na konci devatenáctého století založila nepočetná skupina mladých umělců podle vzoru polské tzv. Babinské republiky, již inicioval známý básník Kochanowski, spolek nazývaný Súchovská republika.

Účinkuje: Lukáš Červenka
Připravila: Eva Lenartová
Zvukový mistr: Zdeněk Prchlík
Zvuková spolupráce: Antonín Schindler a Richard Mlynář
Režie: Tomáš Soldán
Premiéra: 29. 1. 2023

„Republika“ trvala krátce, vyznačovala se recesními a humornými rysy, aniž by si činila ambice být semknutým uměleckým sdružením nebo kolonií. Kromě literární a výtvarné tvorby se  súchovští republikáni věnovali taky folkloru a upevňování kontaktů se slovenskými literáty, např. s Jozefem Miloslavem Hurbanem.

Olomoucký literární teoretik, beletrista a překladatel František Všetička v krátkých vypointovaných kapitolách překládá laskavou dobovou mozaiku z tehdy zapomenutého kraje na moravsko-slovenském pomezí.

Na konci rakouského světa
měl rektor Matouš Béňa školu,
to byla převeliká trefa,
neb v Súchově se tak octli spolu
kumštýři, pro něž kumšt byl meta,
literární a malířská k tomu.
Béňa, Bystřina, Zeman, Uprka,
Jan Hudeček, Fiala, Odrážka.
Velká Javorina žehnala tomu.

František Všetička

Pětidílná četba je zároveň pozoruhodnou národopisnou čítankou, jíž nás provedou známí malíři, spisovatelé nebo folkloristi.

František Všetička

František Všetička ve studiu Českého rozhlasu Olomouc

Je olomoucký literární teoretik a beletrista, který se narodil 25. dubna 1932. Jeho teoretické myšlení formoval ve svých počátcích zapomínaný a nedoceňovaný anglista olomoucké univerzity Ladislav Cejp, po něm pak práce ruské formální školy. Všetička se jako teoretik zabývá poetikou literárních děl, zejména jejich kompoziční výstavbou. Svůj zájem věnuje české literatuře v plném jejím rozsahu, od gotické poezie přes barokní lidové drama až po tvorbu současnou. Obdobně se zaměřuje na literaturu slovenskou, ruskou a polskou a na komparace mezi těmito literaturami a literaturou českou.

autoři: Tomáš Soldán , ele
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.