Hanka Kynychová o kyberšikaně: Žasnu, co jsou si holky schopné napsat. Ublíží to stejně jako slova
V sedmi letech ji otec zacílil na gymnastiku a za to je mu dodnes vděčná. „V tělocvičně jsem byla nejšťastnější. Moderní gymnastiku jsem dělala do devatenácti a zúročila jsem ji při sportovním aerobiku.“
Její vitalita je obdivuhodná. Hanka Kynychová byla vždy velmi pracovitá, měli statek, kde musela pomáhat. Má tři děti, syna a o devět let mladší dvojčata, která si pořídila v pozdějším věku. „Přiznávám, že mít dvojčata na prahu čtyřicítky bylo těžší, než jsem čekala. Holčičky se navíc narodily předčasně a musely být v inkubátoru. Ale pracovala jsem v těhotenství a mateřství, i když ty propady tam samozřejmě byly.“
Sport pro lepší náladu
Hanka Kynychová si otevřela vlastní fitness studio a v tomto ročním období bývá plno. „Po Vánocích často chodí ženy cvičit, aby shodily nějaká kila. Moc si přeju, aby to tak bylo,“ naráží na situaci týkající se covidových omezení. „Ten kontakt je důležitý, aby žena cvičila správně. Při online výuce je to složité, kdežto osobně k nim hned jdu a srovnám je.“
Na návštěvnost cvičenek si nemůže stěžovat, i když novoroční předsevzetí berou po pár měsících za své. „V dubnu už fitko opouštějí. Ale zase se dá už cvičit venku, takže jsem ráda, když mají i tenhle pohyb,“ hodnotí Hanka.
Řada lidí zlenivěla, pro ně má jednoduchou radu: „Když se necítíte psychicky dobře, zkuste sport. Spoustu lidí donutí také zdravotní neduh. U mě to těžký není, já když se naštvu, tak vezmu dvojčata ven a musí běhat a dělat dřepy. Já si je namotivuju,“ směje se.
Hejbete se a zpívejte
Díky dětem se zajímala o rizika sociálních sítí, proto se zapojila do projektu Chraň svůj svět, který se zaměřuje na kyberšikanu. „Já jen koukám, co jsou si holky schopny po mobilu napsat, to si my dospělý nenapíšeme, protože my ještě pořád cítíme úctu k člověku. Ale tohle ublíží stejně, jako kdyby to někdo řekl.“ Doma to naštěstí neřešili. Dcery nepřecenily komunikaci a na žádného agresora nenarazily. „Možná měly i výhodu, že mají staršího bratra. Pokud jsme vycítili, že se něco děje, tak Filip si s nimi promlouval.“
Další z jejích počinů je cvičení s dětmi z dětských domovů pod názvem Hejbejte se a zpívejte. „Chtěla jsem poděkovat za tu možnost, že jsem takhle úspěšná, a chtěla jsem to nějak šířit. Tak jsem oslovila pár domovů, jestli bych tam mohla pobýt a ukázat jim, jak cvičit. Nakonec to byla spolupráce s 35 domovy.“
Přiznává, že to je psychicky náročné a musela si to v sobě vyříkat. „Jsou to smutné příběhy, ale vy víte, že to nezměníte. My je můžeme v tu chvíli jen hýčkat, obejmout. Moje holky mi pomáhají a toho, že mají domov, si moc považují.“
Jaké případy s dětmi z domova zažila? Jak relaxuje? A proč nevzpomíná ráda na školu? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.