Herec Alexej Pyško: Největší pochvala je, když vám někdo řekne, že tu roli ani nehrajete
Charismatický herec natočil mnoho filmů a seriálů a jako dabér propůjčil hlas neméně charismatickému americkému kolegovi – Bruci Willisovi. Co říká na dabování v režii umělé inteligence?
Alexej Pyško po zkušenostech s natáčením seriálů Ordinace v růžové zahradě a Cesty domů zjistil, že mu tento způsob práce nevyhovuje. Přesto se roli v seriálech nebrání, ale jen epizodní.
V poslední době se tak objevil v krimi seriálech jako Polda či Specialisté, kde hrál bezdomovce. „Než kývnu na nabídku, musím si scénář přečíst. Taky už se mi stalo, že jsem několikrát jen poděkoval, protože mi scénář nepřišel optimální. Ale ten bezdomovec byl původně doktor práv, a že takhle skončil, byl vlastně dojemný příběh.“
Výjimka povolena
Zároveň přiznává, že existuje malá výjimka, kdy by nabídku vzal. To je režisér a scenárista Jan Pachl, se kterým točil film Ganster Ka a seriál Rapl. „Naše přátelství vzniklo při natáčení. Bylo příjemný být za sviňáka. Ale já jen rozdával příkazy a zabíjela ochranka. Taky jsem chtěl někoho zabít, tak jsem mu to řekl a on to do filmu nakonec opravdu zakomponoval.“
V divadle by na nabídku vždycky kývnul Janu Kačerovi. „Společnou cestou jsme šli zhruba 30 let. On je neskutečná studnice vědomostí, hodně mě naučil. Ale i ti bezejmenní profesoři na vysoké škole, co do nás vkládali a my to tenkrát nevnímali, to se u nás časem projevilo. Největší pochvala totiž je, když vám někdo řekne, že tu roli ani nehrajete. Ale dostat se do téhle polohy, aby člověk hrál s lehkostí, to jsou kilometry a kilometry maratonů práce a zkoušení.“
Dabing v podání AI
Svůj hlas propůjčil hollywoodské hvězdě Bruci Willisovi ve více než devadesáti filmech či seriálech. Slavný Měsíční svit byl pro něj velkou školou. „Bral jsem si jeho monology domů, byly dvou až třístránkové, byla to obrovská zkušenost. Mám trochu horkou krev po mamince ze Slovenska a třeba za hodinu dvě mi došla trpělivost se mnou a začal jsem si nadávat. Kupodivu režisérky zachovaly klid, už mě znaly, a po mém desetiminutovém vybouření jsem se zase zklidnil a dabovalo se dál,“ vzpomíná s úsměvem herec.
Do oblasti dabingu pomalu expanduje umělá inteligence. „Myslím, že hlasová banka už existuje a že se i používá. Jestli někde mají můj hlas… to mě děsí. Souhlasím s tím, že třeba v lékařství to bude velmi přínosné, ale je taky spousta lidí, kteří to budou zneužívat v jiných oblastech.“
Dříve hodně sportoval, jak prožívá hokejové mistrovství světa? Proč odmítl nabídku do StarDance? V Raplovi najde svůj byt v plamenech. Může být herectví nebezpečné? Bál se někdy, že ve zbrani bude ostrý náboj tak, jak se to stalo v případě herce Aleca Baldwina? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.