Herec Ivan Jiřík: Seriály beru jako přivýdělek k divadlu a způsob, jak se uživit
Ivan Jiřík je stálice Divadla pod Palmovkou, objevil se také jako mafián Záviš v televizním seriálu Cesty domů nebo jako majitel konírny v Ordinaci v růžové zahradě. Jak se mu jako divadelnímu herci hrálo v seriálech?
Ivan Jiřík nastupoval do divadla na pražské Palmovce v revolučním roce 1989, kdy se ještě jmenovalo Divadlo S. K. Neumanna. Zažil tam fantasticky úspěšné roky, ale i dobu, kdy se dařilo méně. O změně angažmá uvažoval mnohokrát. „Já jsem to i udělal. Hned po škole jsem šel do Činoherního klubu v Ústí nad Labem, kde jsem byl necelé tři roky, ale pak jsem musel na vojnu.“
Do Divadla S. K. Neumanna dostal nabídku na hostování, ale moc se mu tam nechtělo, i když cítil krásnou hereckou příležitost. „Přišlo mi jako velmi angažované divadlo, plné komunistických herců, ale byli tam zase třeba úžasní režiséři. Tím, že akorát přišla revoluce, tak mě jako hosta jmenovali do stávkového výboru, a tak začalo moje dlouhé putování. S režisérem Petrem Kracíkem přišla obrovská krásná éra. Asi pět let jsme šli nahoru, deset let jsme z toho žili, a pak jsme šli trochu dolů,“ vzpomíná.
Následovala nabídka do Šumperku hrát Cyrana. To byla velká výzva, v divadle proto dal výpověď. „Petr Kracík byl tolerantní a nechal mě hrát jen v něčem. Takže já na Palmovce nakonec hrát nepřestal, jen jsem měl jinou smlouvu. V té době jsme ještě neměli děti, tak jsem si mohl dovolit cestovat několik hodin do Šumperka na zkoušku a zpátky.“
Seriály jsou úplně jiná práce
Ivan Jiřík se objevoval i na televizních obrazovkách. V seriálu Cesty domů ztvárnil kultivovaného mafiána Záviše a roli si pochvaloval. „Záporné role se hrajou líp. I když ten charakter postavy se časem změnil. Seriály jsem moc neznal, je to zase jiná práce. Je to spíš o krátkodobé paměti a moc se s tím nemazlit, což je pro mě na učení těžší. Jsem víc divadelní herec a tam máte na to učení čas. Já si z těch seriálů pamatuju texty dodneška a to je špatně, protože mám tu dlouhodobou paměť.“
Objevil se i v seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde si zahrál majitele penzionu Konírna Jiřího Brázdu. V obou seriálech naskočil už do rozjetého vlaku, což nepovažuje za úplně komfortní. „Ze začátku to není příjemný, ale když už tam chvíli jste, tak je to fajn. Nejhorší je přijít hrát na jeden den. To jsem nedávno odmítl,“ říká herec, který by v případném dalším seriálu raději chvíli setrval. Přesto víc souzní s prací v divadle. „Ty seriály jsou takové zvláštní. Beru to jako přivýdělek k divadlu a způsob, jak se uživit.“
Jeho sametový hlas můžete slyšet i v dabingu. „Dabing se už hodně seká kvůli času. Míň se zkouší, jede se na první dobrou. Myslím, že dabing je součástí herectví, ale je pravda, že ho nemůže dělat každý herec. Já sám jsem si prošel tvrdou prací. Ale je to další obor, který drží herce nad vodou.“
Jaké měl reakce na Cesty domů? V čem mu pomohla herecká legenda František Němec? Je otcem tří dětí a jeho tchánem byl Eduard Hrubeš. Jak na něj vzpomíná? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka