Hrozba slintavky a kulhavky. Co by se dělo, kdyby se onemocnění dostalo do Česka?
V dalším dílu rubriky O čem se mluví jsme se věnovali onemocnění, které se objevilo v březnu v chovech skotu v Maďarsku, poté na Slovensku. Tedy slintavce a kulhavce. Nemoci, která byla v Česku naposledy potvrzena v roce 1975. Jaká jsou aktuálně platná opatření, co můžeme dělat proti jejímu zavlečení na naše území?
O jakou nemoc se slintavka a kulhavka vlastně jedná a koho mohou ohrozit? Jde o virové onemocnění, které napadá všechny přežvýkavce a prasata. Šíření nemoci je extrémně rychlé.
Nemocné zvíře totiž vylučuje viry do prostředí, odkud se pak šíří kontaktem nebo vdechnutím. Navíc mohou ulpět na vozidlech nebo oblečení lidí, kteří je pak nevědomky zavlečou do jiných chovů.
O rubrice
Zpravodajsko-publicistická diskuse na téma, které hýbe regionem. O tom je každou středu odpoledne rubrika s názvem O čem se mluví. Moderátorka pořadu Zora Ježková společně s redaktorem/redaktorkou a hostem/hosty rozeberou aktuální téma, o kterém se mluví v Olomouckém kraji či v některé obci, městě nebo regionu.
Proto v posledních dnech zavádějí zástupci veterinární správy řadu opatření. Patří mezi ně omezení pohybu externích osob na farmách nebo zákaz vstupu do lesních obor v některých krajích.
Na hranicích se Slovenskem, kde nemoc propukla v pěti chovech, zajišťují ve spolupráci s policisty a celníky kontroly a následné dezinfekce nákladních vozů.
Podle zástupců veterinární správy se dezinfikují vozy, které převážejí zvířata nebo produkty živočišného původu. Další opatření pak zavádějí sami chovatelé, kteří omezují pohyb osob nebo dopravních prostředků na farmě
Jakým způsobem se nákaza zjistí?
Nemocná zvířata dostanou horečku, sníží se jim produkce mléka a v dutině ústní se jim objeví puchýře. Nicméně pokud by nákaza pronikla do České republiky, je potřeba to zjistit dříve než nemoc propukne, aby se dále nešířila.
Jak na tuto situaci reagují farmáři z regionu? I na to hledala odpovědi redaktorka Radka Těšíková.
V rubrice O čem se mluví hovořil také Petr Vorlíček, mluvčí Státní veterinární správy. Mimo jiné odpovídal i na tyto otázky:
Jaká je aktuální situace ohledně výskytu slintavky a kulhavky na Slovensku a v Maďarsku? Jaká opatření byla zavedena na hranicích s Českou republikou?
Jaké jsou hlavní způsoby přenosu slintavky a kulhavky a jaká jsou rizika pro české chovy, zejména v příhraničních oblastech?
Jaká preventivní opatření doporučuje Státní veterinární správa českým chovatelů?
Co by následovalo, kdyby se nemoc rozšířila i do chovů v České republice? Jaká by byla opatření a jaké by to mělo důsledky?
Poslechněte si další díl zpravodajsko-publicistické rubriky O čem se mluví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.