Hudebník a skladatel Petr Skoumal podlehl těžké nemoci

Po dlouhé nemoci zemřel hudebník, skladatel a textař Petr Skoumal. Oznámil to jeho přítel a spolupracovník Michal Prokop. Petru Skoumalovi bylo 76 let.

V pondělí 29. září tak do programu zařazujeme speciálně reprízu našeho pořadu Větrník, jehož hostem Petr Skoumal byl.

Skoumal v 60. letech působil v pražském Činoherním klubu, kde spolupracoval s Janem Vodňanským. Napsali spolu několik scénických koláží s písničkami, například Úsměv idiota.

„To bylo vzájemné intuitivní ovlivňování, taková symbióza textového a hudebního tvaru. Naše nápady se prolínaly, mě směrem do hudby a jemu směrem do textu. Pak už jsme nerozlišovali autorství hudby a textu. Všechno jsme prezentovali jako dvojice Vodňanský Skoumal,“ vzpomíná Jan Vodňanský.

Za normalizace museli z divadla odejít a Skoumal se pak věnoval tvorbě pro film a televizi. Napsal například hudbu ke snímkům Jára Cimrman, ležící spící nebo Rozpuštěný a vypuštěný a k dětským večerníčkům Maxipes Fík nebo Bob a Bobek. Byl také externím spolupracovníkem Československého rozhlasu.

Se Skoumalem dlouhodobě spolupracoval také hudebník Michal Prokop. Před 30 lety spolu například točili Kolej Yesterday.

„Já jsem se od něj učil civilnímu zpívání. Když jsme točili Kolej Yesterday, asi nejslavnější desku, na které jsme spolu pracovali, učil jsem se od něj, jak se to má zpívat, když se tomu má věřit, tak jakoby nezpěvácky. To on strašně uměl."

autoři: Jiří Matějů , Petra Hosenseidlová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová