Ivan Kraus: Kůň nežere okurkový salát. Pětidílná četba z knihy plné laskavého poláčkovského humoru

13. listopad 2023

Jak vlastně vnímá svou zemi na prahu kapitalismu doktor filozofie, který se domů vrací po letech emigrace? Jak uslyšíme – s nadhledem a jistou mírou překvapení.

Účinkuje: Ivan Kraus
Připravila: Lenka Jaklová
Napsal: Ivan Kraus
Režie: Luboš Koníř
Natočeno: 2008

Hlavním hrdinou příběhu Ivana Krause je doktor filozofie, politolog a specialista na východní blok, který se po letech strávených ve Spojených státech vrací po roce 1989 domů.

Čeká ho tu však docela jiný svět, než jaký si představoval. Všechno se za dlouhou dobu jeho nepřítomnosti změnilo a ze všeho nejvíc se změnili sami lidé. Vesnice, kde se náš hrdina usadí, je docela jiná než ladovská víska, kterou si vysnil.

Nebudeme daleko od pravdy, když usoudíme, že se v doktorově příběhu odrazily i zkušenosti a pocity Ivana Krause, spisovatele, herce a světoběžníka, který žil po emigraci v roce 1968 v mnoha různých zemích a dodnes se pohybuje mezi Českou republikou, Francií a Německem.

Poslechněte si pětidílnou četbu každou neděli v 18:04 od 8. října v pořadu Počteníčko ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc. Následně ZDE na webu.

autor: ele
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.