Jak a kde se vyrábějí hostie?

30. listopad 2013

Bílá Voda je nejsevernější obec Jesenicka, ležící na úpatí Rychlebských hor. Byla založena ve 13. století a největšího rozkvětu dosáhla v 1. polovině 18. století, kdy zde byla založena piaristická kolej a gymnázium. Světovým unikátem se stala v roce 1950, kdy zde bylo internováno několik stovek řeholních sester. To se píše na obalu tradičních lázeňských oplatků z Bílé Vody.

Tyto oplatky se zde vyrábějí v provozu, který je také jedinou výrobnou hostií v České republice. My si tuto specifickou výrobu projdeme se Zvědavým mikrofonem Aleše Spurného a s jednatelem této společnosti.

Povíme si o zdejší tradici i minulosti. A současnou výrobnu si prohlédneme od skladu sypkých materiálů, přes automatické a poloautomatické provozy, až k hotovým oplatkům.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.