Jak se rodí inscenace

31. říjen 2013

V úterý 22. října měla premiéru sedmá a zatím poslední hra dramaturga, dramatika a redaktora Českého rozhlasu Jana Sulovského s názvem Mladík od Zlaté štiky, která pojednává o krátkém působení skladatele Gustava Mahlera v Olomouci..

Gustav Mahler působil v německém operním divadle v Olomouci od 11. ledna do 18. března 1883. Během svého kratičkého angažmá se musel potýkat s provinční průměrností, přesto se mu jako dirigentovi podařilo úspěšně nastudovat několik oper.

Jako olomoucký patriot se Jan Sulovský ve své dramatické tvorbě zaměřuje hlavně na osobnosti spjaté s Olomoucí či Olomouckým krajem. Od roku 1997 tak vznikly inscenace o generálu Lafayettovi, Václavu III., Františku Josefu I., Karlu Dittersovi z Dittersdorfu, Karlu Sabinovi a historii města Uničova.

Jan Sulovský své hry inscenuje se skupinou olomouckých herců, kterou v současné době tvoří Vladimír Hrabal, Jaroslav Krejčí, Václav Bahník, Petr Kubes a Lenka Kočišová.

Jak se rodí hra a její jevištní podoba, přiblíží Zvědavý mikrofon v sobotu 2. listopadu.

autor: av
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...