Jak poskytnout první pomoc, se učí děti v Záchranářské akademii v olomouckém Aquaparku
Spojili příjemné s užitečným – výuku se zábavou. Záchranářská akademie totiž učí i baví. Žáci základních škol si na simulovaných příkladech zkoušejí, jak v případě potřeby pomoci druhému člověku a zároveň rozvíjejí svou fyzickou zdatnost.
„Je to jedinečný projekt, který doplňuje předmět výchova ke zdraví,“ říká lektorka Denisa Černá. Záchranářská akademie se letos koná už po jedenácté. Její součástí je i Záchranářský desetiboj, v rámci kterého nejúspěšnější školy postoupí do velkého červnového finále o Putovní pohár.
Znalost první pomoci může zachránit život
Záchranářská akademie je rozdělena do dvou částí. První je teoreticko-praktická, ta druhá soutěžní nabízí disciplíny odehrávající se na suchu i ve vodě. Děti toho každopádně během tří hodin moc nenasedí, protože neustále cvičí, skáčou, plavou, obvazují, masírují nebo oživují.
„V některých disciplínách zapojíte svaly a v jiných hlavu,“ upozorňují účastníky školitelé Jakub a Radek. Cviky známé pod názvy angličák, prkno a výpad tak střídá výuka obvazových technik, zastavování krvácení a dýchání z úst do úst. „Já už jsem musela jednou pomáhat mamce, která se hluboko řízla na ruce,“ vypráví jedna ze žaček.
V některých disciplínách zapojíte svaly a v jiných hlavu.
školitelé Jakub a Radek
Ve zdravotnickém kvízu se mluví např. o tom, co je to defibrilátor, jak se masíruje srdce, co udělat v případě, že se někdo dusí rohlíkem nebo jestli se první pomoc poskytovat musí. Paní učitelky Žaneta Brablík Himrová a Anna Chládková olomoucké ZŠ Svatoplukova statečně absolvují všechny úkoly se svými žáky.
Mokré disciplíny jsou především o zábavě, aby si je děti užily. Tvoří je opičí dráha, skoky do vody, štafeta v přetahování v divoké řece a štafeta v tobogánu. „Všechno, co si tady vyzkoušejí, se jim někdy může hodit,“ jsou přesvědčení Jakub s Radkem.
Pořad Přímo z místa můžete ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc poslouchat každou neděli od 09:10, následně pak neomezeně ZDE na webu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka