Jak se v zimě starat o pokojové rostliny? Tady je sedm důležitých rad
Zalévat? Přihnojovat? Tvarovat? Přesazovat? Ivan Dvořák z Českého zahrádkářského svazu říká: „Ano, ale musíte znát tu správnou míru.“
Pokojové rostliny mají během zimy období vegetačního klidu. Přesto jim musíme věnovat pozornost, aby úspěšně a v dobré kondici přečkaly do jara.
Teď v lednu můžete například řadu pokojovek přesadit. A co je důležité?
1) Substrát. Musí být plně vyzrálý, důležitá je prohlídka, jestli v nich nejsou nerozložené kousky. Zkontrolujte, zda v substrátu není nechtěný škodlivý hmyz. Mnohonožky, larvy různých velikostí, barev… Dáte substrát na topení, jestli se z něho po zahřátí něco nebude snažit dostat. Je-li potřeba desinfekce substrátu, zvolte propařením, propečením v troubě, mikrovlnce, nebo několikerým prolitím horkou vodou.
Čtěte také
2) Nezapomeňte vyčistit květináč. V případě použití pálené keramiky jí musíme vyloužit ve vodě, aby se z ní vymyly ev. jedovaté látky, které při pálení vznikají.
3) Při přesazení rostliny dělíme, tvarujeme, usměrňujeme v růstu. Musíme si nastudovat, jestli náhodou nejsou třeba jen trochu jedovaté, raději pracujeme v rukavicích.
4) Po přesazení, kdy nějak poškozujeme kořeny, zalijeme nejdříve až druhý den. Kořeny budou mít sice malý, ale čas na poraněních vytvořit něco jako je stroupek.
5) Oddělené části můžeme použít na zakořenění.
6) V substrátech bývá hnojivo maximálně na šest týdnů. Jestli chceme, aby rostliny přibývaly na objemu, kvalitě, musíme ještě několikrát za sezonu přihnojit.
7) Nezapomeňte, že substráty jsou odlišné například pro běžné pokojovky, pro vápnostřežné rostliny, pro epifyta (zejména orchideje, bromelie), sukulenty a kaktusy.
A víte, že mnohé rostliny i čistí vzduch v místnosti od nežádoucích chemických látek a záření?
Mnohé další dobré rady si poslechněte v rozhovoru s Ivanem Dvořákem z Českého zahrádkářského svazu.
Pořad Dobrá rada můžete ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc poslouchat a ptát se hostů každé úterý od 10:04.
Související
-
Pokojové rostliny se v zimě nesmí hnojit. Je také dobré dát pozor na změny teplot a průvan
Příroda v zimě odpočívá. Stejné štěstí ale nemají rostliny, které si pěstujeme v našich domovech. Po pokojových květinách chceme, aby byly krásné po celý rok.
-
Jaké jsou chyby v péči o pokojové rostliny v zimě? Moc zaléváme, nehnojíme a přinášíme domů škůdce
Žloutnoucí listy, černé mušky smutnice, plíseň na zemině v květináči, třásněnky, svilušky a další. Problémy a škůdci, se kterými se u pokojových rostlin v zimě setkáváme.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.