Zdědit můžete i dluhy, varuje olomoucká advokátka Kristýna Hořanská

11. březen 2025

Dědic totiž může získat v dědickém řízení právo na pozůstalost, kterou ze zákona tvoří veškeré jmění zesnulého, tedy majetek, ale také dluhy.

Vztahy mezi nejbližšími bývají často poškozeny tahanicemi o majetek po úmrtí některého člena rodiny. Nejlepší volbou, jak se tomu vyhnout, je podle právníků dědická smlouva. Lze ji uzavřít spolu s osobně vybraným dědicem.

Pro její platnost je ale třeba splnit stanovené podmínky. Jaké? Jaký je rozdíl mezi dědickou smlouvou, závětí a dědictvím ze zákona? Jaké máme dědické třídy a kdo je nepominutelným dědicem? Lze rozdělit dědictví už za života a přitom nezůstat bez prostředků? A kdy je možno darovaný majetek (dědictví) vzít zpět?

A co všechno dalšího je dobré vědět na téma dědictví? Zeptali jsme se advokátky Kristýny Hořanské. Poslechněte si.

Pořad Dobrá rada můžete ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc poslouchat a ptát se hostů nově každé úterý od 10:04.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.