Jaromír Tomeček: Ryba a hvězda

12. březen 2023

Dnes trochu zapomenutý český spisovatel Jaromír Tomeček se narodil před 113 lety v Kroměříži.  Možná i skutečnost, že po jistou dobu působil jako notář na Podkarpatské Rusi, způsobila, že se příroda stala jeho velkým inspirátorem a nevyčerpatelným tématem. Ve svých dílech se zabýval nejen realistickým či lyrickým popisem, ale také otázkami ochrany přírody. 

Povídka Ryba a hvězda nás vede pod vodní hladinu zdánlivě klidného toku, kde však bouří život mnohem divočeji než na jeho březích. 

Pro rozhlas text upravila Eva Lenartová, v režii Tomáše Soldána, se kterým spolupracoval mistra zvuku Zdeněk Prchlík, účinkuje Jan Ťoupalík. Hudebně na pořadu spolupracoval Antonín Schindler.

autoři: Tomáš Soldán , ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.