Jaromír Tomeček: Ryba a hvězda

12. březen 2023

Dnes trochu zapomenutý český spisovatel Jaromír Tomeček se narodil před 113 lety v Kroměříži.  Možná i skutečnost, že po jistou dobu působil jako notář na Podkarpatské Rusi, způsobila, že se příroda stala jeho velkým inspirátorem a nevyčerpatelným tématem. Ve svých dílech se zabýval nejen realistickým či lyrickým popisem, ale také otázkami ochrany přírody. 

Povídka Ryba a hvězda nás vede pod vodní hladinu zdánlivě klidného toku, kde však bouří život mnohem divočeji než na jeho březích. 

Pro rozhlas text upravila Eva Lenartová, v režii Tomáše Soldána, se kterým spolupracoval mistra zvuku Zdeněk Prchlík, účinkuje Jan Ťoupalík. Hudebně na pořadu spolupracoval Antonín Schindler.

autoři: Tomáš Soldán , ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová