Jaroslav Sapík vařil pro papeže a pět prezidentů: S první dámou jsem zavařoval meruňkové knedlíky

26. duben 2022

Vyhlášený šéfkuchař Jaroslav Sapík si oblíbil především českou kuchyni. „Nemám rád moderní kuchyň, kde dostanu kus masa a za chvíli si ho nemám do čeho namočit. Ty dvě čárky omáčky na talíři, s tím moc nesouhlasím.“

Jaroslav Sapík sbíral zkušenosti v pražském Ambasadoru už jako náctiletý. V 90. letech založil restauraci, ve které vaří hlavně česká jídla. „Dřív jsem propagoval i zahraniční věci, co tu tolik nebyly, a když přišlo pár expertů, kteří řekli, že z české kuchyně nic nebude, tak jsem se zablokoval a udělal jsem takovou hospodskou monarchii, kam se vejdu s Maďarama i Slovákama.“

Podle něj je česká kuchyně postavená na kvalitních omáčkách, dobrých přílohách a pečení. „Samozřejmě vše se vyvíjí, ale nemůžeme to ošidit. Můžeme jídlo jinak nandat, dávat víc zeleniny, méně zahušťovat. Musíme to brát tak, že těžký jídla vznikly po válce, kdy byla krize s potravinami. Bylo víc dělníků než úředníků, a ti se potřebovali najíst.“

Vaří celá rodina

Za Prahou má restauraci, kde pomáhá celá rodina. Zároveň přiznává, že doma vaří co nejmíň. „To už mi poradil děda, pokud bych to manželce zkritizoval, tak bych pak musel vařit. A ona vaří dobře. Taky pochází z oboru, ale museli jsme si trochu ustálit chutě.“ Na experimenty má syna. „Se synem se radíme, jsou nový technologie, všechno se to posouvá. A dcera se taky pohybuje v oboru.“

Čtěte také

Otevřít hospodu mimo město vyžaduje jinou zodpovědnost. „Musíte se hostům plně věnovat, aby měli důvod se k vám vracet. Gastronomie je jedna, ale musí být pořádně dělaná. Když něco vyděláte, musíte investovat do oprav, hezkého nádobí, žádný oštípaný porcelán. Musí tam být čisto. A důležitý je i usměvavý personál, který si taky musí občas odpočinout. Není to práce na osm hodin denně, jste tam od rána do večera.“

Sladká kuchyně se podceňuje

Působil v mnoha zahraničních hotelech a restauracích. „Nejvíc mi dala Vídeň, to mi bylo kolem třiceti let, tak to byl poslední čas naučit se to pořádně. Hodně mě překvapila Indie, to je úplně jinej svět, jiná gastronomie, hodně koření. A nemám rád moderní kuchyň, kde dostanu kus masa a za chvíli si ho nemám do čeho namočit. Ty dvě čárky omáčky na talíři, s tím moc nesouhlasím. Nebo kaviár, když chci kaviár, chci pravý, nepotřebuju ho z červený řepy.“

Vařil pro papeže Jana Pavla II., s manželkou prezidenta Ludvíka Svobody jako učeň zavařoval meruňkové knedlíky. „To byla první práce, tak v tom jejich domečku jsme zavařovali. Prezident Husák miloval hovězí žebro s červenou řepou, Václav Havel byl spíš na klasiku, prezident Klaus byl náročnější a Zeman to vrátil tak na střed.“

Alex Mynářová a šéfkuchař Jaroslav Sapík

Jaroslav Sapík je také jedním z porotců soutěže Pochoutkový rok, kam posluchači posílají recepty. „Musím říct, že je to inspirativní. My z toho čerpáme hodně, chodí tam ty pravé domácí recepty a já tvrdím, že je halda domácností, ve kterých se vaří líp než v nějaké restauraci.“ Letošní ročník je na sladko. „Sladká kuchyně je trochu opomíjená, přitom zemlbába nebo rýžový nákyp můžou být skvělé.“

V pořadu Pochoutkový rok soutěžíte o váš nejlepší recept. Vítěz získá vybavení do kuchyně v hodnotě 100 000 Kč. Poslouchejte v neděli po 10. hodině nebo v repríze po 21. hodině.

Jaký recept od posluchače ho v soutěži Pochoutkový rok překvapil? Otevřel by si restauraci i v dnešní době? Jak se postavil k zaměstnancům v době pandemie a co by v kuchyni nikdy nepoužil? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.