Jeden z bonusů otužování? Dokáže vás pozitivně naladit, říká vedoucí klubu otužilců z Olomouce

14. listopad 2024

Otužování brala Dominika Knappová původně jako velkou životní výzvu, protože se považuje za ženu veskrze teplomilnou. Už čtvrtým rokem vede v olomoucké Fakultní nemocnici Klub otužilců Ambulance aktivního zdraví. Dohlíží na to, aby otužování probíhalo správně, doporučuje ověřené techniky a poskytuje jeho členům cenné rady.

Motivace, proč do toho jít, jsou různé. Někomu stačí pohled na člověka, který vstupuje do studené vody, někdo chce měnit životní styl a udělat něco pro své zdraví. Otužování totiž posiluje imunitní systém, působí preventivně, snižuje riziko zánětů, vylepšuje prokrvování končetin, zlepšuje spánek a dokonce pomáhá zvládat stres.

Začít můžete se studenou sprchou doma, tělo by si mělo zvykat pomalu a postupně. V přírodě je pak určitě dobré mít dohled. „K vodě přicházíme oblečení, postupně se svlékáme a zhluboka dýcháme,“ popisuje lektorka Dominika. Po ukončení je potřeba se rychle zbavit oblečení, pořádně se vysušit a začít cvičit.

Pořad Apatyka poslouchejte a zapojte se do něj svými dotazy každý čtvrtek od 10:04. Záznam si následně můžete poslechnout ZDE na webu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.