Její syn boj s leukémií vyhrál. Založila Vánoční hvězdu a pomáhá dalším

Se začátkem Adventu se už po devatenácté setkali na Dětské klinice FN v Olomouci dobrovolníci, kteří se rozhodli pomoci dětem, nemocným leukemií, prodejem krásné květiny, vánoční hvězdy. Ani letos mezi nimi nechyběla Eva Dvořáková, žena, díky které to celé začalo.

Eva Dvořáková totiž prožila tři čtvrtě roku se svým synem Denisem právě na dětské hematoonkologii, kde tehdy malý Denis zápasil o svůj život. Je to už dvacet let. A zatímco Denis, který dnes studuje medicínu, na toto období už téměř zapomněl, jeho mámě Evě Dvořákové zůstane deset měsíců, prožitých na dětské klinice a následné období několika let, kdy se rozhodovalo o dalším osudu jejího dítěte, v paměti navždy.

Oddělení 21B

S hematoonkologickým oddělením Eva Dvořáková zůstala spojena díky sdružení Šance Olomouc, sdružení pro rodiče a přátele hematoonkologicky a onkologicky nemocných dětí. A vzpomíná, jak to na oddělení tehdy vypadalo.

Maminky neměly možnost mít pokoj s vlastním sociálním zařízením, kuchyňka byla společná se sestřičkami, společenská místnost a herna pro děti jen skromně vybavené, stěny nemocniční chodby i pokojů vymalované strohou bílou barvou. A takové pomůcky jako například infuzní pumpa, která je důležitá pro možnost následné domácí péče, to byla věc nemožná.

Vánoční hvězda jako naděje

Právě Eva Dvořáková se před dvaceti lety rozhodla s tím vším něco udělat a založila sbírku Vánoční hvězda. V prvním roce prodej květiny vydělal 58 000 korun, v loni už to bylo 1 758 000 korun. Peníze byly za ty roky použity na humanizaci hematoonkologického oddělení. Bílé strohé stěny byste zde už nenašli.

Eva Dvořáková s mladším synem Dankem a moderátorkou Zorkou Ježkovou

Jsou krásně barevné, opatřené obrázky a magnetkami a samy o sobě už vytvářejí velice příjemný hrací prostor. Maminky mají vlastní kuchyňku, sociální zázemí na pokojích, do domácí péče k dispozici řadu drahých pomůcek, které by si jinak rodiny většinou nemohly dovolit zakoupit. Z výtěžku sbírky se financují také rekondiční pobyty dětí i pomoc rodinám.

Po letech Eva Dvořáková hodnotí: „Kdo jednou projde oddělením 21 B, zůstává s ním už navždy propojen. Děti nemocné leukemií získávají vlastně ve spojení s touto chorobou také druhou rodinu.“

Na dětské hematoonkologické oddělení 21 B by se dobrovolně určitě nikdo dostat nechtěl. Ale když už se tam člověk ocitne, pozná skvělé sestřičky a doktory, kteří mají ke své odbornosti ještě také dobré srdce a pomáhají dětem i rodičům překonat těžké období. A z úst mnohých, kteří léčbou prošli, zaznívá směrem ke zdravotnickému personálu dětské hematoonkologie v Olomouci jedna věta: „Zůstanou navždy v našich srdcích!“

autor: zos
Spustit audio