Jiří Hájíček: Dobrodruzi hlavního proudu
Je důležitější láska, nebo peníze? Jsou peníze bez lásky a je láska bez peněz? - Na tyto víceméně řečnické otázky hledá odpověď příběh jedné lásky odehrávající se na konci devadesátých let (dnes už) minulého století.
Pětatřicetiletý českobudějovický prozaik Jiří Hájíček patří k těm autorům, kteří si umějí svého čtenáře zcela podmanit. Dokázal to nejen ve dvou povídkových knížkách Snídaně na refýži a Zloději zelených koní, ale stejně úspěšně si vede i ve svém prvním románu nazvaném Dobrodruzi hlavního proudu.
Vyšel v něm vstříc typu čtenáře, který má rád klasicky střižený příběh ze současného světa. Příběh mladé milenecké dvojice Pavla a Dominiky se odehrává v typických kulisách 90. let, vykreslených se všemi společenskými skandály, restitučními kauzami, podvody, krachy, vězněním, ale i možností cestováním a otevírání se nových světů.
Hájíček však nechce ulpět na nějaké sžíravé kritice poměrů, zajímají ho především lidé, zvláště vztah obou zmiňovaných protagonistů. Celým románem se prolíná a dominuje důležitá otázka: Je možné se vrátit a začít znovu?
Odpověď na ni hledá i rozhlasová adaptace úryvku z románu Jiřího Hájíčka "Dobrodruzi hlavního proudu", kterou s Vladimírou Včelnou v roce 2002 natočil režisér Michal Bureš.
Poslouchejte v sobotu 5. října v 18:05 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka