Jiří Krampol: S Belmondem už jsem se potkat nestihl, ale na pohřeb mě pozvali

21. červenec 2022

Herec Jiří Krampol se po nedávných zdravotních problémech zase těší slušné kondici, dokonce říká, že od té doby i lépe slyší a má rychlejší reakce. „Pan profesor mi potvrdil, že to je logický, že když se krev zase do těch orgánů dostane, tak se pěkně prokrví a ty funkce se zlepší. Starali se o mě fantasticky. Myslím, že už jsem mohl být na druhém břehu.“

Teď by se měl půl roku šetřit. „Tempo jsem rozhodně zmírnil, ale něco dělat musím, protože nic nedělat je pro mě vyčerpávající. Ale nebudu jezdit na zájezdy, kde jsem osm hodin v autě. To už nechci.“

Život je sranda

Jiří Krampol je nejen herec a bavič, ale také ikona českého dabingu. Začíná se o něm točit dokument s názvem Jiří Krampol – život je sranda. S nápadem přišel fotograf a spisovatel Miloš Schmiedberger. „Je to koláž ze všech možnejch rolí, co jsem dělal a je to složené, jak šel čas. A žasnu, na co už jsem zapomněl.“

Jako dabér propůjčil hlas legendě francouzského stříbrného plátna Jean Paul Belmondovi a podal tak skvělý výkon, že se stal jedním z jeho předních dabérů. Dokonce se měli setkat. „Belmondo měl hrát Cyrana a já měl synchronně číst to, co říká. Ale to nevyšlo, protože dostal mrtvici. Pak jsme domlouvali druhý pokus a on by i přijel, ale já to řekl bulváru, začalo se o tom mluvit jako o senzaci, a on to za těchto podmínek odmítl,“ zalitoval herec. „Když zemřel, dostal jsem nabídku, že mu můžu přijet na pohřeb. Tak mě potěšilo, že si na mě vzpomněli.“

Surio Mario byl spolužák

Sedm let byl členem Divadla Semafor, kam ho doporučil Luděk Sobota. „Chodil jsem na divadelní fakultu a tam bylo spoustu spolužáků z celého světa. Slávek Šimek pořád chtěl, abych je napodoboval a hrál historky, které jsme ve škole zažívali. Takže odtud je třeba i Surio Mario Martinéz Juaréz Ferdinando. Byl to Mexičan a můj spolužák.“

Když se Miloslav Šimek vydal cestou politické satiry, Jiří Krampol Semafor opustil. „To je žánr, který nemám rád. Politický humor mě nebaví.“

Nedávno si splnil sen ve filmu Tomáše Magnuska Stáří není pro sraby, kde si přál projet se ve ferrari s legendou Formule 1, Emersonem Fittipaldim. „Byl to výbornej zážitek. Bylo vidět, jak ten volant má v ruce, v zatáčkách jsem měl srdce v krku. Tak jsem se pak toho nejlepšího řidiče světa zeptal, jestli má vůbec ještě řidičák,“ směje se Jiří Krampol.

Alex Mynářová a Jiří Krampol

Jak se podařilo Fittipaldiho dostat do Česka? V rozhovoru také prozradil své zážitky s Jiřím Kodetem z hodin ruštiny a své pocity, když přebíral dabing po Františkovi Filipovském a začal dabovat Louise de Funèse. Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.