Jiří Kratochvil: Sklípkani
Povídka o jednom malém brněnském udavači a o svérázném trestu, který ho stihl.
Pro rozhlas vybral a v úvodu hovoří Petr Hanuška
Účinkuje Zdeněk Junák
Zvuk, záznam a střih Jiří Vavrda
Hudební spolupráce Antonín Schindler
Režie Michal Bureš
Není žádnou novinkou, nýbrž mnohokrát ověřenou zkušeností mezi pečlivými čtenáři současné české prózy, že Jiří Kratochvil patří k jejim nejlepším vypravěčům. Dovede strhnout jak na velké románové ploše, tak na malém povídkovém dvorečku. Do povídkového almanachu nakladatelství Listen vydaném pod titulem Schůzky s tajemstvím přispěl textem nazvaným Sklípkani.
Řekl bych, že několika svými rysy charakterizuje celý jeho prozaický svět. Námět má kořeny ve skutečné události spjaté s Brnem. Téměř reportážně-dokumentaristickým způsobem vyfabuluje jednu svižně vyprávěnou epizodu o nacistickém konfidentovi, a ačkoli z ní kape krev nevinných obětí, má spíše groteskní rysy. Viník sice zůstává po válce nepotrestán, ale Boží mlýny sice pracují pomalu, ovšem nevyhnutelně. A konec, který viníka nakonec čeká, je daleko horší než ten, jenž by mu vyměřila společnost…
Sklípkani prostě čtenáře přitahují i děsí zároveň. Snad se to stane i jejich posluchačům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.