Jiří Vymětal z Olomouce je nejlepším ředitelem školy v Česku

16. červenec 2019

Výsledky ankety Ředitel roku, v níž odborná porota na základě nominací veřejnosti vybírala nejlepšího ředitele/ředitelku školy pro školní rok 2018/19, byly vyhlášeny v Praze 21. března 2019.

Jiří Vymětal

Když šestatřicetiletý ředitel ZŠ a MŠ Svatoplukova v Olomouci Jiří Vymětal slyšel své jméno na pozici absolutního vítěze i vítěze v samostatné kategorii základních škol, vypadal prý spíš zaraženě než potěšeně. A říká: „Samozřejmě mám radost, ale nezasloužím si to. Je tolik skvělých ředitelů, kteří tu práci dělají mnoho let. Já to dělám necelé dva roky. Lomcuje se mnou pokora,“ přiznává Vymětal.

ZŠ a MŠ Svatoplukova v Olomouci

U ředitele Jiřího Vymětala nominující i porota oceňovali především lidský a empatický přístup k žákům i zaměstnancům, jeho pojetí školy jako otevřené instituce pro všechny, modernizaci školy, celou řadu mimoškolních aktivit a mnohé další.

Patronka ZŠ a MŠ Svatoplukova v Olomouci herečka Hana Maciuchová a Jiří Vymětal

Jaká ale byla samotná cesta Jiřího Vymětala až k tomuto ocenění? Začalo to nespokojeností se stavem věcí okolo sebe. A jak říká: „I nespokojenost může být pozitivní, jen je potřeba být aktivním tvůrcem změny, naplňovat své sny a cíle," říká Jiří Vymětal.

Jiří Vymětal

Proč je tak důležité umění oceňovat, poděkovat, pojmenovávat věci? Jak řešit účinně tzv. problematickou třídu? A co pro něj na cestě ke splnění svého snu znamenala pouť do Santiaga de Compostely?

Poslechněte si celý rozhovor s nejlepším ředitelem roku všech škol, Jiřím Vymětalem.

autor: zos
Spustit audio