O svá pozorování se rád podělím, říká známý ornitolog Tomáš Grim a autor knihy Ptačí svět očima fotografa

O svá pozorování se rád podělím, říká známý ornitolog Tomáš Grim a autor knihy Ptačí svět očima fotografa
Procestoval všechny kontinenty světa, navštívil skoro 90 zemí, ačkoli tvrdil, že nikdy neměl ambice stát se fotografem, vydal u nakladatelství Kazda knížku Ptačí svět očima fotografa. Do té Tomáš Grim ze své sbírky 2 500 nafocených ptačích druhů vybral přes 200.
Čtěte také
Otázka, jak vypadá dobrá ptačí fotka, ho rozesměje. Prý je to na několik hodin vyprávění. Každopádně je jiná, než na jaké narážíme na internetu.
Sám mnohem více než líbivý objekt ocení snímek běžného opeřence, jako je třeba vrabec, kos nebo vlaštovka, ale v zajímavé kompozici a dobrým světlem. „Takových ovšem člověk udělá pár za rok,“ dodává.
Baví mě, že fotky nedělám já, ale klienti.
Tomáš Grim o roli průvodce cestovní kanceláře
Na cesty po světě jezdívá sám, s přáteli a dokonce i jako průvodce cestovní kanceláře. „To mě neuvěřitelně naplňuje. Baví mě, že fotky nedělám já, ale klienti,“ vypráví.
Který pták mu připadá roztomilý, komu se říká špek a komu šunt, oživil by blbouna nejapného, a čím jsou zajímaví olomoučtí výrečci, i o tom mluvil ornitolog, fotograf a cestovatel Tomáš Grim ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify nebo Apple iTunes.
Související
-
Focení je taková loterie. Dobrou fotku můžete mít třeba za pět let, říká ptačí fotograf Tomáš Grim
„Focení je loterie. Musíte hodně sázet, abyste něco vyhráli, myslí si Tomáš Grim, autor publikace Ptačí svět očima fotografa.
-
Nejvyhledávanějším objektem fotografa Zdeňka Adámka je šternberský hrad. Aktuálně na něm vystavuje
Hrad Šternberk zachytil Zdeněk Adámek ve čtyřech ročních obdobích z různých stran a úhlů mnohokrát. „Ta proměnlivost mě fascinuje,“ přiznává.
-
Focení polární záře je velký zážitek, rozplývá se fotografka a zdravotní sestra Michaela Glücková
„Příroda nás pořád něčím překvapuje a já mám štěstí, že toho můžu být svědkem,“ prohlašuje sestra z Kardiochirurgické kliniky olomoucké Fakultní nemocnice, která...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.