Nejvyhledávanějším objektem fotografa Zdeňka Adámka je šternberský hrad. Aktuálně na něm vystavuje
Hrad Šternberk zachytil Zdeněk Adámek ve čtyřech ročních obdobích z různých stran a úhlů mnohokrát, přesto ještě nevyčerpal všechny možnosti. „Ta proměnlivost mě fascinuje,“ přiznává. Aktuálně vystavuje na dolním nádvoří čtyřicet velkoformátových fotografií, mezi kterými je i jeho oblíbená noční v úplňku.
„Přes aplikaci jsem si tenkrát našel, kdy úplněk přesně bude a hlavně kde, takže jsem šel najisto,“ vypráví. Stejně číhal i na ranní slunce, které nezvykle prosvítilo hradní kapli. Přiznává ale, že některé záběry se prostě naplánovat nedají. Proto má fotoaparát a dron pořád u sebe.
Zdeněk Adámek začínal jako grafik v reklamních agenturách. Nebyl spokojený s fotografiemi klientů, chtěl to zkusit sám a koupil svůj první digitál. „Nabízejí obrovský prostor pro kreativitu a pro opakování,“ vysvětluje s tím, že se v poslední době hodně věnuje také natáčení videí.
Nepohybuje se jen ve Šternberku, pro který každoročně připravuje velký nástěnný kalendář, ale i v okolí, např. v Dolním Žlebu, Dalově, Těšíkově, Lipině nebo v Olomouci. Od loňského roku je fotografem na volné noze.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify nebo Apple iTunes.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.