Karel Čapek: Šlépěje. Záhadná stopa uprostřed neporušeného sněhu

Jen si to představte: Jdete si takhle zimní nocí čerstvě napadaným sněhem, čtete ze stop jako zkušený stopař, a najednou zjistíte, že jedny stopy končí uprostřed neporušené sněhové pokrývky. Dál už není vůbec nic. Po nečekaném existencionálním zážitku se pan Rybka rozhodne jednat.

Účinkuje: Jan Pilař
Režie: Pavel Krejčí
Natočeno: 1993

Zhruba taková je úvodní pasáž známé detektivní povídky Karla Čapka Šlépěje, kterou najdeme ve sbírce Povídky z jedné kapsy. Detektivní povídky z roku 1929 patří ke skvostům české moderní prózy.

Filosofické příběhy s kriminální zápletkou povýšil Karel Čapek na studie člověčenství, které dokáží překvapit, pobavit i přinutit k zamyšlení. Ve zlatém fondu fonotéky Českého rozhlasu existuje několik nahrávek Šlépějí s vynikajícími českými herci.

autoři: Pavel Krejčí , ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.