Karel Čapek: Šlépěje. Záhadná stopa uprostřed neporušeného sněhu
Jen si to představte: Jdete si takhle zimní nocí čerstvě napadaným sněhem, čtete ze stop jako zkušený stopař, a najednou zjistíte, že jedny stopy končí uprostřed neporušené sněhové pokrývky. Dál už není vůbec nic. Po nečekaném existencionálním zážitku se pan Rybka rozhodne jednat.
Zhruba taková je úvodní pasáž známé detektivní povídky Karla Čapka Šlépěje, kterou najdeme ve sbírce Povídky z jedné kapsy. Detektivní povídky z roku 1929 patří ke skvostům české moderní prózy.
Filosofické příběhy s kriminální zápletkou povýšil Karel Čapek na studie člověčenství, které dokáží překvapit, pobavit i přinutit k zamyšlení. Ve zlatém fondu fonotéky Českého rozhlasu existuje několik nahrávek Šlépějí s vynikajícími českými herci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.