Katarakta neboli šedý zákal je celosvětově nejčastější příčinou poruchy zraku. Léčit se dá operativně

21. květen 2020

Mezi refrakční operace patří laserové operace, výměna oční čočky a vložení speciální nitrooční čočky. Pro určitého klienta je vhodná jedna, maximálně dva typy zákroků.

Šedý zákal v počínajícím stádiu má spousta lidí. Dokud nevadí ve vidění, není nutné ho operovat. Pokud ale začnete vidět rozmazaně, jako přes průklepový papír, máte okolo předmětů duchy, zhorší se vám noční vidění a musíte častěji měnit brýle nebo kontaktní čočky, pak nastal ten pravý čas na operaci.

Šedý zákal

Operace se provádí většinou ambulantně nebo s jednodenní hospitalizací. To znamená, že přijdete do nemocnice ráno v den operace a po krátkém odpočinku po operaci nebo druhý den po kontrole oka z nemocnice odcházíte. Operaci hradí zdravotní pojišťovna.

Jen pokud pacienti chtějí speciální nitrooční čočky, které řeší třeba vyšší dalekozrakost, krátkozrakost, astigmatismus, stařeckou vetchozrakost apod., tak ty nejsou plně hrazené. Šedý zákal v pokročilém stadiu vede ke slepotě, nečekejte. Pokud cítíte nějaké problémy, určitě navštivte svého očního lékaře.

autor: Bořek Volný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.