Kdo chce klimatickou změnu v krajině vidět, vidí ji už 20 let, říká bioklimatolog Miroslav Trnka
V nadsázce doplňuje vizi pro nadcházející desetiletí: „Stejné klima jako v Chorvatsku, jen bez moře a pinií. To můžeme čekat v Česku. Dochází k opravdu výrazným změnám!“
Miroslav Trnka je vědeckým pracovníkem Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR a zároveň profesorem na Mendelově univerzitě v Brně. Jeho hlavním oborem je modelování dopadů změny klimatu na polní plodiny v současných i budoucích podmínkách. Také se intenzivně věnuje výzkumu sucha na území naší republiky, dopadů sucha a jeho předpovídání. S mezioborovým týmem špičkových vědců vytvořil on-line databázi zobrazující na mapových vrstvách dopady změny klimatu, rizika, zranitelnost a adaptační opatření pro celou Českou republiku.
Co se děje v české a moravské krajině? Budou se střídat sucha a prudké povodně? A jak takové poznatky využít? Poslechněte si rozhovor s profesorem Miroslavem Trnkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.